Primul meci disputat de Politehnica, în acest an, pe un teren cu iarbă a consemnat a treia remiză consecutivă, în primul joc fără gol marcat în 2019: 0-0 cu CS Dumbrăvița.

Antrenorul Cosmin Petruescu a folosit formula: Murariu – Bedea, Vidrăsan, Scutaru (M. Ene), Cojocaru (Cherecheș) – Dros, B. Vasile (Mera) – I. Plămadă (A. Manea), Ignea, Lucas Fabricio (Schieb) – Alvarenga (Cr. Ene).

Nu s-a putut conta pe Jurj, în continuare aflat la naționala U19, și pe Coadă, care s-a accidentat și va lipsi 3-4 săptămâni. În prima repriză, B. Vasile s-a accidentat, fiind înlocuit.

În repriza secundă, fundașul central Mera a trimis de două ori, cu lovituri de cap, balonul în transversală!

La Dumbrăvița au evoluat mai mulți foști poliști, printre care cuplul de stoperi Telescu – Gălan (cei care au format același cuplu pentru alb-violeți în primul sezon de Liga a II-a, 2016/17, ultimul fiind acum și antrenor la grupa 2006 a juniorilor Politehnicii) și, intrat la pauză, Poparadu, venit în această iarnă chiar de la echipa susținută de UPT & Druckeria. După meci, Cosmin Petruescu a declarat: