Alb-violeții au reușit o victorie prin care și-au luat la revedere de la suporteri, dar au și obținut, aproape nesperat, locul 10 la finalul unui sezon agitat. Peste UTA și Ripensia, devenind echipa clasată cel mai bine în 2019 dintre toate grupările din Timișoara, din județul Timiș și din întregul Banat!!

În min. 14, Ursu deschide scorul cu un șut pe jos, din stânga, dintr-un unghi foarte închis. Peste doar șase minute, același Ursu (ce inspirație a avut Petruescu trecându-l vârf în a doua jumătate a acestei primăveri!) este pe fază când portarul bucureștenilor respinge singur cu Manea, și jucătorul împrumutat de ”U” realizează ”dubla”.

Până la finalul reprizei, Manea (33) are șansa unui 3-0, iar foarte tânărul Borbei apără la o lovitură liberă (37).

Partea a doua este dominată de oaspeți, mai ales că Poli rămâne în 10, după eliminarea lui M. Ene. Însă nimic, pe tabelă, nu se schimbă. Nu putem să nu menționăm debutul lui Cristodulo, un vârf de 16 ani din aceeași generație crescută de Iulian Prodana.

Politehnica – Metaloglobus 2-0 (2-0)
A marcat: O. Ursu (14, 20).
Eliminat: M. Ene (63).

Politehnica: Borbei – Jurj, Mera (c), Scutaru, Cherecheş – Dros, B. Vasile – Trip (34, M. Ene), Ignea, Manea (89, Cristodulo) – O. Ursu (78, Coadă). Rezerve: Murariu – Motreanu, Vidrăsan, I. Plămadă. Antrenor: Cosmin Petruescu.

Metaloglobus: Geantă – C. Costache (76, Şt. Niculae), Fl. Plămadă, Frâncu, Tomozei – Mino, Al. Neagu (87, A. Sava) – Ghenovici, O. Herea (c), R. Vâlceanu (85, Vl. Vlad) – Cl. Herea. Rezerve: Fl. Iacob – Riza, Gafaru. Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitri: M. Ardelean (Arad) – D. Lucaciu (Cluj-Napoca), R. Soponar (Baia Mare).