Stadion Știința

Recap

Final de meci, cu egalitate la unu între cele două combatante.

Min. 86 Schimbare la Poli: iese Giuricici, intră Schieb.

Min. 85 Celea îl găsește excelent pe Șutm care scapă singur cu portarul polist și trimite milimetric pe lângă stâlpul de la colțul lung.

Min. 80 Lazea îl lansează pe Sorescu, care preia pe piept, se întoarce, dar intră în unghi, iar șutul său e reținut de Moga.

Min. 76 1-1 GOL! Pandurii egalează, prin lovitura de cap a lui Brînzan, după cornerul executat de Cenaj de pe dreapta.

Min. 71 Prima schimbare la Poli: iese Taub, intră Ghinescu

Min. 66 Krausz șutează din lateral dreapta, mult pe deasupra porții.

Min. 50 Taub șutează puțin pe lângă poartă, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri.

Min. 48 Reluare cu capul a lui Pîrvulescu, însă Dur-Bozoancă respinge de sub transversală.

Min. 46 A început repriza a doua. La Pandurii, Lemac a ieșit și a intrat Pîrvulescu.

Pauză pe „Știința”. Politehnica conduce cu 1-0 la pauză, după o primă repriză relativ liniștită.

Min. 44 Centrare Taub de pe stânga, pentru lovitura de cap din centrul careului a lui Ignea, însă acesta nu a reușit să trimită pe spațiul porții, iar faza de atac a continuat.

Min. 40 Șut îl lansează în careu pe Lemac, Dur-Bozoancă iese în întâmpinare jși jucătorul gorjenilor încearcă un lob, însă mult prea moale, iar Mera respinge din fața porții.

Min. 37 Sorescu întoarce elegant doi adversari și șutează din lateral stânga, însă Moga reușește să respingă.

Min. 26 Celea șutează de la distanță, din lateral dreapta, mingea e deviată și trece puțin peste poartă.

Min. 25 Arbitrul oprește jocul pentru o pauză de hidratare.

Min. 19 Șut reia spre poartă, Mera se interpune, însă mingea îl lovește în figură. Căpitanul polist primește îngrijiri medicale, în vreme ce gorjenii reclamă henț la faza cu pricina. Va fi însă doar corner.

Min. 16 Giuricici face excelent pressing la o degajare a lui Vasilescu și scapă spre poartă, însă portarul Moga iese în întâmpinare și trimite în aut.

Min. 10 1-0 GOOOOL POLI! Lovitură liberă din lateral stânga, executată de Ignea, înalt, în careu, pentru reluarea cu capul a lui Mera, pe centrul porții.

Min. 5 Centrare de pe dreapta a lui Celea, pentru reluarea cu capul a lui Șut, pe centru, fără probleme pentru Dur-Bozoancă.

Min. 1 A început meciul pe „Știința”.

Politehnica Timișoara revine pe stadionul „Știința”, cu prilejul duelului cu Pandurii Târgu Jiu, o fostă prim-divizionară, ajunsă însă în situația de a lupta pentru evitarea retrogradării în eșalonul terț.

Meciul va fi arbitrat la centru de Ovidiu Oprea (Ploiești), ajutat la cele două tușe de Jozsef Peter (Sfântu Gheorghe) și Bogdan Dragoș (Făgăraș). Rezervă va fi Mihai Domșa (Aiud), iar observatori au fost desemnați Vasile Marc (Cluj) și Horațiu Stănescu (Craiova).

Politehnica Timișoara (antrenor Antonio Foale): Dur-Bozoancă – Bilia, Mera (cpt.), Scutaru, Taub – Krausz, Lazea – Giuricici, Ignea, Sorescu – Plămadă. Rezerve: Dascălu – Coadă, Ghinescu, V. Nicolae, Schieb, Poparadu, M. Ursu
Pandurii Târgu Jiu (antrenor Adrian Bogoi): Moga – Vasilescu, Turda, Celea, Cr. Munteanu (cpt.) – Cenaj, Brînzan – Maxim, Lemac, Șut – Ionică. Rezerve: Stanca – Vodă, Măicăneanu, Pîrvulescu, Tudoran, Dănescu