• Bogdan Bozian - 1 goal(s)
septembrie 29, 2018 | 11:00 am
Stadion Daco-Getica

Recap

Final de meci în Colentina. 1-1, după 90 de minute de luptă, cu un plus pentru alb-violeți în repriza secundă.

Min 90+3 Centrare bună a lui Bozian pentru Velici, a cărui lovitură de cap nu are forța necesară pentru a-l păcăli pe Gavrilaș.

Min. 90+1 Bănică e găsit în interiorul careului, dar ratează execuția și mingea iese în aut de poartă.

Min.90 Se joacă pe contre pe acest final de meci.

Min. 78 Bozian șutează periculos, din lateral stânga, puțin pe lângă stâlpul de la colțul lung.

Min. 76 Bustea șutează de la 17 metri, puțin pe lângă.

Min. 72 Schimbare la Poli: iese Plămadă, intră Lazea.

Min.69 Gol anulat pentru Politehnica. Bedea a marcat, însă din poziție de ofsaid.

Min. 53 Ex-polistul Teut șutează din opt metri, însă Murariu a respins.

Min. 51 1-1 GOOOOL POLI! Bozian egalează din penalti. Velici a fost faultat în careu de către Călințaru.

Min. 48 Nou-intratul Velici șutează în blocajul lui Gavrilaș.

Min. 46 A început repriza secundă. Două schimbări la pauză efectuate de Politehnica: au ieșit Schieb și Vidrăsan, au intrat Velici și Bănică.

Pauză în Colentina. 1-0 pentru Daco-Getica după primul mitan.

Min. 39 Ocazie mare pentru Poli: Bedea a șutat de la 15 metri, din lateral dreapta, căutând colțul lung, însă Gavrilaș a reușit să respingă. A fost o acțiune prelungită de atac a alb-violeților, la care și-au mai adus contribuția Schieb și Plămadă.

Min. 33 Bozian trimite de la 16 metri peste transversală.

Min. 29 Câte un „galben” în fiecare tabără: Nica (Balotești), respectiv Scutaru (Politehnica).

Min. 26 Un nou contraatac al gazdelor, inițiat de Georgescu, care l-a găsit pe Bustea, acesta a înaintat 25 de metri cu balonul la picior, a pătruns în careu și a căzut de lângă Nicolescu. Centralul a lăsat însă jocul să continue.

Min. 23 Contraatac periculos al gazdelor, finalizat de același Nica, însă încercarea sa de lob a fost ghicită de Murariu, care a respins peste poartă.

Min. 21 Lovitură de colț de pe dreapta executată de Schieb, pentru lovitura de cap a lui Plămadă, în brațele lui Gavrilaș. E prima minge expediată pe spațiul porții gazdelor.

Min. 14 Bustea șutează cu efect din lateral stânga, pe lângă buturile lui Murariu.

Min. 10 Plămadă trimite cu capul peste poartă din interiorul careului, după o lovitură liberă executată de Ignea.

Min. 4 1-0 Gol Daco-Getica. Bucureștenii deschid scorul la prima acțiune de atac. Un-doi între Stănescu și Dima, ultimul centrează de pe dreapta, iar Eugen Nica reia din fața porții.

Min. 1 A început meciul.

Politehnica Timișoara reia lupta din campionat, după un duel-maraton cu Sepsi Sfântu Gheorghe, în Cupa României. Alb-violeții joacă astăzi în Capitală, în cartierul Colentina, în compania fostei prim-divizionare Daco-Getica București.

Daco-Getica București (antrenor Marius Baciu): Gavrilaș – Cotigă, Motroc, Georgescu, Carabela – Călințaru (cpt.), R. Stănescu, Dima, Teut – Bustea, E. Nica. Rezerve: Botaș – Iordănescu, Neacșu, Cîrjan, A. Ilie, Grigore, Bucur
Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Bilia, Scutaru (cpt.), Nicolescu, Cherecheș – Vidrăsan, Ignea – Bedea, Bozian, Schieb – Plămadă. Rezerve: D. Munteanu – Cojocaru, Velici, Coadă, Bănică, Miholca, Lazea.

Arbitri: Claudiu Marcu (Constanța) – Gabriel Cătană (Târgoviște), Răzvan Dobre (Șotânga, DB). Rezervă: Cristian Pascu (Constanța). Observatori: Silviu Crângașu (Ploiești), Adrian Petre (Buzău)