Politehnica Timișoara a dus până la „loteria” loviturilor de departajare duelul cu una dintre revelațiile Ligii I. După 1-1 la capătul celor 120 de minute de joc, calificarea în optimile Cupei României s-a decis de la punctul cu var între alb-violeți și Sepsi Sfântu Gheorghe. Iar experiența covăsnenilor și-a spus cuvântul, trupa lui Neagoe impunându-se cu 4-2 la departajare.

După obișnuita perioadă de tatonare, Sepsi a deschis scorul la prima acțiune închegată de atac. În minutul 14, veteranul Hadnagy a fost blocat în careu de Murariu, reușind totuși să-i trimită lui Prosser, care a marcat cu poarta goală, dintr-o poziție suspectă de ofsaid. Replica alb-violeților a venit în minutul 21, atunci când Plămadă a profitat de o nesincronizare în defensiva adversă, a scăpat singur cu Fejer, care i-a respins șutul, iar apoi Velici nu a găsit cadrul porții goale. Trei minute mai târziu, același Plămadă a ajuns înaintea lui Fejer un balon de urmărire, însă a trimis imprecis, din unghi. Sepsi a revenit în fața porții lui Murariu în minutul 29, când același Prosser a trimis din lateral stânga puțin pe lângă colțul lung.

În minutul 41, o minge centrată de pe stânga de Cojocaru a trecut foarte puțin peste poartă, aceasta fiind, practic, faza care a anunțat golul egalizator. În minutul 43, Alin Ignea a trimis la vinclu, de la 25 de metri, fără speranțe pentru Fejer. Până la pauză, Sepsi a mai avut o șansă de gol, prin Attila Hadnagy, care a reluat puțin pe lângă poartă, cu capul, o minge centrată de pe stânga de Prosser.

Jocul s-a mai liniștit în mitanul secund, ocaziile mari apărând cu mare greutate la cele două porți. În minutul 64, Ignea a trimis peste poartă, dintr-o lovitură liberă din lateral stânga. De partea cealaltă, nou-intratul Vașvari nu l-a păcălit pe Murariu, cu un șut de la mare distanță în minutul 73. Și s-a intrat în prelungiri, nu înainte ca Florin Ștefan să șuteze de la marginea careului, în minutul 89, însă portarul polist a fost la post.

Prima repriză de prelungiri a fost caracterizată doar de ocazia Politehnicii din minutul 96, atunci când Bănică a șutat din careu, Fejer a respins în față, iar Bozian a ajuns prea târziu la întâlnirea cu balonul. O singură ocazie mare și în partea a doua a timpului suplimentar, de această dată în contul lui Sepsi. În minutul 115, Nouvier a trimis puțin pe lângă stâlpul din stânga lui Murariu o lovitură liberă de la 22 de metri.

La loviturile de departajare, Sepsi s-a impus cu 4-2, transformându-și toate încercările, pe rând prin Hadnagy, Nouvier, Rus și Drăghici. Pentru Politehnica au înscris Lazea și Bozian, în vreme ce Coadă și Cojocaru au ratat execuțiile.

Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Bilia (cpt.), Nicolescu, Coadă, Cojocaru – Lazea, Vidrăsan – Bedea (84, Bănică), Ignea (111, Miholca), Plămadă (84, Bozian) – Velici (67, Ghinescu)
Sepsi Sfântu Gheorghe (antrenor Eugen Neagoe): Fejer – Dodoi, Ursu, Rus, Ștefan – Velev (57, Vașvari), Karnitski, Mensah (92, Nouvier), Hamed – Prosser (76, Drăghici), Hadnagy (cpt.).