Marele derby al Vestului a avut o ambianță incredibilă. Vreme superbă, stadion plin și două galerii rivale care s-au întrecut permanent.
Până la urmă, și derby-ul din teren, și cel din tribună au fost câștigate de timișoreni.

Petruescu a surprins cu ”11”-le de start. Patru titulari noi față de înfrângerea cu ACS Poli. Motreanu, Dros, Manea și Coadă în locul căpitanului Mera, suspendat. Vârf, Ursu.

Încă din min. 10, ”motoreta” Manea este lansat în adâncime, pe dreapta, centrează din prima și Ignea, infiltrat extraordinar, reia cu capul din 6 m. 1-0!!

Gazdele au ocazii prin Kanda (23) și Rus (28), dar și alb-violeții replică prin Ursu (26). Apoi Murariu se remarcă în mod deosebit în min. 30 și 40, la un șut de la distanță, respectiv la o lovitură de cap. Pauză.

De la cabine, UTA revine în 4-3-3. Domină începutul de repriză secundă. Fostul timișorean Șeroni reia spre poartă, Murariu scoate în corner (min. 54). Peste nouă minute, tânărul și talentatul goalkeeper polist reține la un ”cap” arădean. Scutaru și fostul utist Coadă resping tot.

Și vine min. 71. Ursu, din careu, trimite în transversală, mingea ricoșează și Manea, cel care a dat centrarea de la primul gol, vine vijelios din dreapta, ajunge înaintea portarului și șutează sub bară, din colțul careului de 6 m. 2-0. 2-0!! Peluza Sud e în delir.

Alb-roșiii nu mai au forță. Doar o lovitură liberă a lui Kanda mai face să tresară publicul ”textilist” (min. 83).

Final, 2-0. Echipa și-a luat revanșa după înfrângerea din Vinerea Mare. Și ce revanșă! Să curgă berea, să spumege pocalul!

UTA – Politehnica 0-2 (0-1)

Au marcat: Ignea (10), Alin Manea (71).

Politehnica: Murariu – Motreanu, Coadă, Scutaru (c), Cherecheş – B. Vasile, Dros – Alin Manea (79, I. Plămadă), Ignea, M. Ene (64, Bedea) – O. Ursu (88, Cr. Ene). Rezerve: Borbei – Jurj, Cojocaru, Vidrăsan. Antrenor: Cosmin Petruescu.

UTA: Orlic – Cr. Costin, El Hasni, Şeroni (81, D. Isac), Copaci – Melinte, I. Neagu – Ciucur, D. Popa (46, Hrezdac; 90+3, Iuga), Kanda – C. Rus (c). Rezerve: Bodea – I. Gavrilă, Oroian, Alexandru Manea. Antrenor secund: Cristian Păcurar (principalul Ionuț Popa, bolnav).

Eliminat: I. Neagu (85)

Arbitri: Fl. Mazilu (Satu Mare) – D. Lucaciu (Cluj-Napoca), M. Bălan (Dej).