Politehnica Timișoara a simțit din nou gustul victoriei, după o pauză de cinci runde. Alb-violeții s-au impus cu 1-0 pe terenul bucureștenilor de la Metaloglobus, printr-un gol marcat în prelungiri, de Alexandru Cherecheș (foto). În acest moment, timișorenii au șapte victorii stagionale, patru dintre ele fiind obținute în deplasare!

Jocul din cartierul Pantelimon s-a disputat într-un decor hibernal, în urma zăpezii abundende căzute astăzi în zona capitalei. Din fericire, organizatorii au reușit să curețe în timp util terenul de joc, care s-a prezentat în condiții bune la ora 14.00, ocolindu-se astfel problemele înregistrate tot astăzi la Balotești ori Buftea.

Trupa lui Cosmin Petruescu a controlat prima jumătate a jocului, reușind să creeze pericol la poarta lui Geantă mai cu seamă prin Plămadă (min. 20 – șut periculos, de la 13 metri, reținut de goalkeeperul bucureștean) sau Nicolescu (min. 23 – lovitură de cap puțin peste poartă; min. 37 – șut de la 17 metri la câțiva centimetri de țintă, după o pasă cu călcâiul venită de la Plămadă). Gazdele au replicat în minutul 40, atunci când Potecea a șutat năprasnic, de la 18 metri, dar Dalin Munteanu a respins de sub transversală. Repriza s-a încheiat cu un șut expediat de Lazea, de la marginea careului, însă Geantă s-a aflat din nou la post și a amânat deschiderea scorului.

În repriza secundă, frecvența acțiunilor de atac cu adevărat periculoase s-a mai domolit. Cu toate acestea, portarii au avut de lucru și în acest mitan. În minutul 68, Geantă a reușit să prindă balonul în fața lui Plămadă, care aștepta să reia spre poartă după o centrare de pe dreapta a lui Cherecheș. În minutul 70, au fost din nou emoții la buturile bucureștenilor, la șutul lui Bedea, de la 25 de metri, care a zburat peste transversală.

Insistența poliștilor a fost răsplătită în primul minut al prelungirilor, atunci când Alexandru Cherecheș l-a învins finalmente pe Geantă, cu un șut de la 14 metri, din lateral stânga, care a încheiat o fază prelungită de atac.

Politehnica a jubilat la final în Pantelimon, acolo unde se impunea și în returul sezonului trecut, însă la acea dată mult mai confortabil (a fost 5-0 pentru bănățeni pe 28 martie). Alb-violeții vor juca tot pe teren străin și în weekend, atunci când se dispută prima etapă din retur. Duminică, de la ora 14.00, alb-violeții joacă în fieful Chindiei Târgoviște.

Metaloglobus București (antrenor Cristian Popovici): Geantă – Costache, Panait, Sava, Negotei – Sota, Vl. Vlad, V. Andrei – O. Herea, Șt. Niculae, Potecea
Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): D. Munteanu – Jurj, Mera, Scutaru, Cherecheș (90+3, Cojocaru) – Lazea, Nicolescu – Bedea, Bozian (75, Miholca), Schieb – Plămadă