Politehnica Timișoara se întoarce învinsă de la Târgoviște. Alb-violeții au condus pe terenul Chindiei, prin golul lui Plămadă, însă gazdele au întors rezultatul din penaltiul transformat de Dudea și reușita din minutul 90 a lui Lungu. Antrenorul Cosmin Petruescu a tras concluziile jocului de astăzi, care a contat pentru prima etapă a returului ligii secunde.

„O partidă pentru care merită felicitări jucătorii ambelor echipe, în primul rând pentru efortul fizic pe care l-au depus. Unul deloc de neglijat, în condițiile în care meciul s-a desfășurat pe un teren extrem de greu, moale deasupra și înghețat dedesubt, lucru care a făcut dificilă inclusiv alegerea ghetelor potrivite. Legat de meciul propriu-zis, a fost unul de angajament, de luptă, cu o primă repriză sub semnul echilibrului, poate cu un plus de posesie pentru gazde. Însă din punctul de vedere al situațiilor de poartă, cred că am dat o replică destul de bună, iar din acest punct de vedere cred că am fost egalii celor de la Chindia în prima repriză. În repriza a doua, lucrurile au stat puțin diferit, gazdele au pus o presiune constantă. Asta și datorită faptului că în primii 11 au avut nu mai puțin de șase jucători noi față de echipa aliniată la mijlocul săptămânii, iar acest lucru cred că a cântărit decisiv în prospețimea superioară pe care au avut-o pe final de joc. Cu toate acestea, din punct de vedere tactic defensiv am făcut un joc foarte bun. Am avut 1-0 pe tabelă și cred că dacă nu se acorda acel penalty, la doar două minute după ce am reușit deschiderea scorului, cu siguranță altul era deznodământul final al jocului. Acolo cred că a fost momentul psihologic al finalului de joc. Mi-aș fi dorit mai mult pe partea ofensivă, pe faza de construcție, chiar ne-am propus la începutul jocului să stăm cât mai sus, pentru a nu da posibilitatea adversarilor să vină peste noi, pentru că știam că e aproape imposibil să ne apărăm în fața propriei porți timp de 90 de minute fără să primim gol. Din păcate, nu am reușit în totalitate acest lucru”, a declarat Petruescu. Cât despre faza penalty-ului din care Chindia a egalat… „Dați-mi voie să mă abțin de la a o comenta. Am văzut și eu reluările, am auzit inclusiv părerea celui care a comentat jocul”.

Antrenorul polist a vorbit și despre numeroasele probleme medicale, care s-au resimțit și astăzi în formula de start și care, de asemenea, au forțat două dintre cele trei schimbări.

„Am avut și puțin ghinion, deoarece am fost nevoit să operez două dintre cele trei schimbări pe motiv de accidentare. Mă refer la Marvin Schieb, la jumătatea primei reprize, dar și la Plămadă, care încă dinaintea înscrierii golului a solicitat schimbarea. Pe bancă l-am avut și pe Poparadu, care în ultimele două săpămâni a făcut un singur antrenament cu echipa. De asemenea, cu Jurj am avut o discuție în ziua premergătoare jocului și am dedus că nu e la parametri optimi din punct de vedere fizic. Să nu uităm că acest băiat a jucat trei meciuri într-un interval de șapte zile, iar astăzi ar fi fost al patrulea în 11 zile. Cred că ar fi fost foarte mult, ne-a fost teamă să nu riscăm și o accidentare din cauza terenului. Pe lângă jocurile propriu-zise pe care le-a disputat, a avut și câteva drumuri lungi de parcurs, din Bulgaria – Timișoara, Timișoara – București și retur, iar acum Timișoara – Târgoviște. Am stat de vorbă cu el, cu siguranță îi vom acorda încredere în perioada următoare. În cazul lui Cherecheș, a avut glezna umflată încă de la începutul reprizei secunde de la Metaloglobus. Am rămas surprins de cât de urât arăta glezna lui după meci, dar mai ales de modul în care a reușit să joace 35-40 de minute după această accidentare. Nu putea nici să calce pe picior în zilele ce au urmat acelui meci. Bozian are și el probleme la tendon și are nevoie de timp pentru a se recupera, însă neavând alte soluții ofensive pe bancă am fost nevoit să apelăm și la serviciile lui, chiar dacă din punct de vedere medical nici el nu e apt 100%. Nici Scutaru nu e complet refăcut la gleznă. Inclusiv în meciul de miercuri a tras de el și a jucat cu glezna umflată. Joi și vineri nu s-a putut antrena deloc, a efectuat un singur antrenament, sâmbătă, iar astăzi a rezistat din nou 90 de minute, dar cu mari eforturi. Multe dintre ele sunt accidentări de contact… Și eu sunt îngrijorat de cauza acestor accidentări, dar, până la urmă, sunt inerente și inevitabile în viața unei echipe. Va trebui să ne adaptăm și să găsim soluții pentru partida următoare. Nu în ultimul rând, am avut pe bancă și doi copii născuți în 2003, Borbei și Gașpar, pe care încercăm să îi promovăm și să îi integrăm treptat în atmosfera primei echipe”, a mai spus Petruescu.

Tehnicianul polist speră ca până la jocul cu Energeticianul, ultimul din acest an calendaristic, să fie refăcuți cât mai mulți dintre jucătorii cu probleme medicale.

„Ne așteaptă un drum lung spre casă, mâine avem programat un antrenament de refacere. Trebuie să fim atenți cum vom gestiona antrenamentele în perioada următoare, pentru că sâmbăta viitoare ne așteaptă un meci pe care trebuie să îl câștigăm. Abia mâine vom putea vorbi despre un buletin medical actualizat. Sper să putem recupera măcar o parte dintre cei care au lipsit la meciul de astăzi. Chiar vreau să îi felicit pe băieți, pentru modul în care au luptat până la ultima picătură de energie. Cât despre partea tehnico-tactică, cu siguranță sunt multe lucruri care m-au nemulțumit, în special pe plan ofensiv, dar analiza jocului o vom face, ca de obicei, în zilele următoare. Din păcate, nu am putut mai mult din punctul de vedere al rezultatului. Tot ce am prezentat până acum, nu aș vrea să fie luate drept niște scuze, ci ca niște realități cotidiene cu care ne confruntăm”, a afirmat Petruescu.

Și la jocul de astăzi, Politehnica a fost încurajată de un grup de aproximativ 50 de suporteri, care în multe momente au dominat fondul sonor al arenei „Eugen Popescu”.

„Suporterii au fost și de această dată alături de noi, ne-au felicitat și ne-au încurajat pentru dăruirea de care am dat dovadă. Chiar dacă suntem dezamăgiți de rezultat, cred că băieții au făcut tot ce a depins de ei pentru a obține mai mult din jocul de astăzi. Rămânem cu regretul că, pentru a șasea oară de când Politehnica Timișoara a promovat în Liga a II-a, nu am reușit nici de această dată să îi învingem pe cei de la Chindia. Ba mai mult, avem acest complex de a pierde în finalul partidelor. Și în tur am pierdut în minutul 90, acum s-a întâmplat la fel, deși în ambele partide am demonstrat că putem juca de la egal la egal cu ei, luptând cu armele noastre împotriva unei echipe care, în momentul de față, ocupă primul loc în clasament”, a conchis antrenorul Politehnicii.