Instantaneu dintr-un UTA – Poli din urmă cu 45 de ani

Fie că s-au disputat pe stadionul construit în anii ’40 de baronul Francisc Neuman, după modelul arenei londoneze Highbury, fie că s-a disputat pe „Motorul” sau la Șiria, cum e cazul disputei de marți, întâlnirile dintre „textiliștii” arădeni și „studenții” timișoreni au oferit de fiecare dată întâlniri spectaculoase. Și chiar dinaintea „oficializării” rivalității dintre cele două grupări, confruntările directe au stârnit un interes deosebit, mult peste media celorlalte partide din campionat.

În acest an, vom aniversa șapte decenii de la prima confruntare oficială dintre „textiliști” și „studenți”. La 29 august 1948, ITA, formație ce deținea titlul de campioană și Cupa României, învingea cu 2-0 nou-promovata Politehnica, prin „dubla” lui Karpinetz, din minutele 7 și 9. În total, s-au disputat 35 de partide în campionat, fie că vorbim despre prima sau a doua divizie, cu arădenii în calitate de gazde.

În cele ce urmează, vă prezentăm toate rezultatele înregistrate în derby-urile disputate în fief-ul alb-roșiilor în jocurile de campionat, precum și marcatorii celor 35 de partide:

29 august 1948 ITA – Politehnica 2-0 (Karpinetz 7, 9)
4 iunie 1950 Flamura Roșie – CSUT 4-0 (Capas 4, Mercea 44, 62, Boitoș)
25 martie 1951 Flamura Roșie – Știința 2-2 (Dumitrescu 51, Petschovski 88 – Boroș 46, 62)
4 octombrie 1953 Flamura Roșie – Știința 2-0 (Mercea 16, Vaczi 69)
16 iunie 1954 Flamura Roșie – Știința 1-1 (Don 26 – Ciosescu 10)
20 martie 1955 Flamura Roșie – Știința 1-0 (Ioanovici 72)
1 iulie 1956 Flamura Roșie – Știința 1-2 (Boitoș 56 – Dinulescu 40, Ciosescu 64)
8 septembrie 1957 Flamura Roșie – Știința 3-3 (Jurcă 23, 59, Mercea 24 – Ciosescu 52, 67, Dușan ag. 81)
21 septembrie 1958 UTA – Știința 1-1 (Igna 59 – Zaharia 58)
23 aprilie 1961 UTA – Știința 1-1 (Czako 8 – Lereter 41)
1 aprilie 1962 UTA – Știința 1-1 (Sasu 77 – Lereter 50)
28 noiembrie 1962 UTA – Știința 3-2 (Leac 29, Chivu 40, Sasu 81 – Bîtlan 14, 20)
20 octombrie 1963 UTA – Știința 2-1 (Tomeș 23, Țîlea 55 – Surdan 90)
5 septembrie 1965 UTA – Știința 0-0
9 noiembrie 1966 UTA – Poli 5-2 (Șchiopu 5, 19, 56, Tr. Popescu 14, 44 – Mihăilă 61, Popanică 86)
9 decembrie 1973 UTA – Poli 3-0 (Kun 23, Brosovszki 42, Domide 87)
18 mai 1975 UTA – Poli 2-0
9 iunie 1976 UTA – Poli 2-1 (Colnic 12, Brosovszki 29 – Floareș 62)
15 mai 1977 UTA – Poli 2-1 (Leac 29, Brosovszki 84 – Lața 75)
23 aprilie 1978 UTA – Poli 1-0 (Brosovszki 26)
17 aprilie 1982 UTA – Poli 0-0
18 septembrie 1983 UTA – Poli 1-2 (Țîrlea 3 – Anghel 53, Vlătănescu 63)*
7 iunie 1987 UTA – Poli 0-2 (Bobaru 25, Bolba 70)*
12 martie 1989 UTA – Poli 2-3 (Petrescu 1, 74 – Trăistaru 30, Oloșutean 35, Varga 64)*
11 septembrie 1993 UTA – Poli 1-0 (A. Ungur 37)
6 septembrie 1997 UTA – Poli 1-3 (Volocaru 90 – Stoican 14, Ibrahim 75, Călin 81)*
5 septembrie 1998 UTA – Poli 1-1 (Cl. Drăgan 61 – Stoican 4)*
27 octombrie 1999 UTA – Poli 1-0 (Cr. Todea 66)*
12 mai 2001 UTA – Poli 0-0*
11 mai 2002 UTA – Poli 7-0 (Drida 4, Fritea 11, Miculescu 12, 43, Ciubăncan 48, Ianu 51, 61)*
16 aprilie 2003 UTA – Poli 0-1 (M. Oprea 30)
18 mai 2007 UTA – Poli 2-1 (Hora 27, Edson 55 – Bucur 50)
1 septembrie 2007 UTA – Poli 2-3 (Cr. Todea 26, Bălțoi 49 – Bucur 4, 12, 89)
30 septembrie 2011 UTA – Poli 0-0*
13 noiembrie 2016 UTA – Poli 1-1 (Andor 88 – Blănaru 70)*
*) Partide disputate în eșalonul secund

Așadar, UTA are de partea ei palmaresul întâlnirilor directe pe care le-a găzduit. Arădenii au obținut 16 victorii, timișorenii au triumfat de 7 ori pe Mureș, în vreme ce 12 partide s-au încheiat la egalitate. Așa s-a întâmplat și la precedenta vizită a alb-violeților în fief-ul arădenilor, la 13 noiembrie 2016, pe arena arădeană „Motorul”. Pe un teren noroios, timișorenii au condus cu 1-0, prin golul marcat de Blănaru, în minutul 70. Apoi, UTA a ratat un penalti, prin Chindriș, dar a salvat totuși un punct, grație golului marcat de Andor, în minutul 88.

***

Partida UTA – Politehnica, din cadrul etapei a 31-a a Ligii a II-a, va avea loc marți, de la ora 17:00, pe stadionul „Otto Greffner” din Șiria. Meciul va fi televizat de Digi Sport.