Politehnica Timișoara a reușit o nouă victorie în meciurile de verificare, 2-0, astăzi, pe terenul din Covaci, în compania divizionarei a treia CSM Lugoj. Alb-violeții au punctat prin Cornel Predescu, din penalti, și prin nou-venitul Vasile Nicolae, mijlocașul de bandă împrumutat de la FC Voluntari ieșind la rampă în repriza secundă și prin alte acțiuni periculoase.

Pe un teren moale, însă practicabil, așa cum a fost astăzi cel de la Covaci, Politehnica și-a dominat adversarul din eșalonul terț, care în această iarnă s-a întărit cu fostul alb-violet Bogdan Nicolescu. Startul jocului a fost însă marcat de noi probleme legate de arbitraj, de această dată „actor principal” fiind Daniel Vărzan, care a intenționat să-l trimită la vestiare pe Raul Krausz, din cauza protestelor. Mijlocașul polist fusese nemulțumit de inerția lui Vărzan la un fault clar asupra sa, cu talpa pe tibie, rămas nesancționat.

După calmarea spiritelor, Politehnica a fost mai prezentă în ofensivă, însă a găsit drumul spre gol doar din penalti. În minutul 45, Fridrich l-a contrat în propriul careu pe Poparadu, iar Cornel Predescu a trimis de la punctul cu var în stânga portarului David: 1-0.

După pauză, ambii antrenori au schimbat liniile, iar în formația alb-violetă a intrat Vasile Nicolae (fost Mihai), jucătorul împrumutat la începutul acestei săptămâni de la FC Voluntari. Cel poreclit „Ciubuc” s-a remarcat prin câtteva acțiuni interesante în bandă stângă, tot el punctând pentru 2-0 în minutul 76, cu un șut de la 18 metri, fază la care portarul Păduraru a atins balonul, însă nu i-a mai putut opri drumul spre plasă. Timișorenii puteau majora avantajul, însă reluările lui Coadă (73), Plămadă (78) și din nou V. Nicolae (80) au ocolit de puțin poarta Lugojului.

Vasile Nicolae a marcat la debutul său în formația timișoreană

Să mai spunem că în repriza a doua, Bogdan Andone l-a trimis între buturi și pe Bogdan Dascălu, un goalkeeper în vârstă de 21 de ani, provenit de la Olimpia Satu Mare. De asemenea, a fost debutat un al șaselea exponent al generației 2003, Mihai Jorza.

Politehnica Timișoara (antrenor Bogdan Andone): Dur-Bozoancă – Giuricici, Bilia, Scutaru, Taub – Krausz, Lazea, Poparadu – Sorescu, Lusamba, Predescu. Au mai intrat B. Dascălu – Mera, Ignea, V. Nicolae, Motreanu, Ghinescu, Plămadă, Coadă, Gașpar și M. Jorza.
CSM Lugoj (antrenor Cosmin Petruescu): David Filip – Precupanu, Radak, Miculescu, Fridrich – Nicolescu, Ciubotariu, Mărmăneanu, Velici – Szekely, Bozian. Au mai intrat Păduraru – Daniel Filip, Roșie, Dobra, Grega, Olariu, Pădurariu.

Următorul joc de verificare al Politehnicii va avea loc vineri, de la ora 12:00, cu CNS Cetate Deva. Locul de desfășurare al partidei urmează a fi stabilit în funcție de condițiile meteo.