Politehnica Timișoara și-a revenit după eșecul cu Ripensia, învingând o altă concitadină, ACS Poli, într-una dintre cele mai scurte deplasări ale sezonului, pe arena „Electrica”. Trupa lui Cosmin Petruescu s-a impus cu 2-1 lângă Pădurea Verde, după ce la pauză se afla la conducere fosta prim-divizionară.

Într-o atmosferă de zile mari și cu lumea stând ciorchine atât în tribuna principală, cât și în cea dinspre ștrandul UMT, ACS Poli a fost echipa mai prezentă în joc în startul întâlnirii. De altfel, la prima fază importantă de poartă, gazdele au și marcat, în minutul 13, atunci când Haruț a centrat din corner, iar Cristian Melinte a reluat cu capul, pe spate, mingea fiind respinsă de după linia porții de Cojocaru, în opinia tușierului Alina Mihoc. Băieții lui Cosmin Petruescu au pus stăpânire pe joc treptat, iar în minutul 22 a apărut și prima ocazie clară, la centrarea de pe stânga a lui Cojocaru și reluarea din șase metri, cu capul, a lui Ignea, respinsă de Contra. În minutul 31, Plămadă a trimis din unghi, periculos, portarul lui ACS Poli nu a reușit să rețină, dar Haruț a apărut providențial și a respins din fața porții goale. Au răspuns și gazdele, în minutul 35, prin Cosmin Bîrnoi, al cărui șut de la 22 de metri a trecut puțin peste poartă, în minutul 35. Tot din afara careului și-a încercat norocul și Ignea, în minutul 38, cu un șut fără preluare de la 20 de metri, respins spectaculos în corner de Contra. Ultima ocazie a primului mitan a aparținut amfitrionilor, Golda trimițând puțin alături, din opt metri, în minutul 42.

Politehnica a revenit mai decisă de la vestiare în repriza a doua și a forțat egalarea, instalându-se cu întreg efectivul în jumătatea de teren a ACS-ului. În minutul 57, Bozian a șutat fără preluare pe direcția lui Contra, după o deviere cu capul a lui Mera. În minutul 63, Velici nu a reușit să cadreze din apropiere un balon centrat în forță de pe stânga de Cojocaru. Apoi, în minutul 66, Ignea a șutat senzațional de la 25 de metri, dar Contra a plonjat din nou și a respins în corner. Iar la lovitura de colț rezultată și executată de același Ignea, căpitanul Ioan Mera s-a înălțat la șase metri, din întreg mănunchiul de jucători, și a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap. Cinci minute mai târziu, Politehnica a preluat conducerea, după ce Bedea a șutat puternic de la 30 de metri, Contra a respins în dreapta, de unde Velici i-a așezat perfect balonul în fața porții goale lui Bogdan Bozian, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate.

În minutele de final, ACS Poli a încercat să forțeze egalarea, reușind să se instaleze minute bune în jumătatea de teren a vizitatorilor. Cu toate acestea, condiția fizică și lipsa de experiență a oamenilor din avanposturi i-a privat pe elevii lui Ștefan Nanu de vreo ocazie clară la poarta lui Murariu.

S-a încheiat 1-2, iar jucătorii Politehnicii, echipați într-un echipament de camuflaj de tip „commando”, au declanșat fiesta la tribuna de beton dinspre ștrandul UMT. Firește, scandările fotbaliștilor și suporterilor au prefațat și ceea ce va urma sâmbăta viitoare, când pe „Dan Păltinișanu” va sosi marea rivală, UTA.

ACS Poli (antrenor Ștefan Nanu): Contra – Motreanu, Ivanov, Basic, Haruț – Keita (87, Bocșan), D. Codrea, Melinte (cpt,), D. Filip – Bîrnoi (75, D. Pop), Golda (90, Toboșaru)
Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Bilia, Mera (cpt.), Nicolescu, Cojocaru – Ignea, Vidrăsan, Poparadu (62, Bedea) – Bozian (87, Coadă), Velici, Plămadă (62, Bănică).