Politehnica Timișoara a pierdut la limită, cu 2-1, pe terenul Chindiei Târgoviște, formație care, prin prisma acestui rezultat, revine pe prima poziție a clasamentului. Alb-violeții au condus în Dâmbovița, prin golul lui Plămadă, însă gazdele au revenit în joc rapid, grație unui penalti ușor acordat de centralul piteștean Marius Naidin.

Jocul a început în nota de dominare a târgoviștenilor, care au avut prima șansă notabilă de gol în minutul 9, atunci când Martac l-a lansat pe Manea în careu, dar Dalin Munteanu a ieșit bine în întâmpinare și l-a blocat pe tânărul mijlocaș. Cinci minute mai târziu, Florea a fost luat prin surprindere, la patru metri în fața porții, de un balon deviat de Dudea, și a trimis cu capul peste poartă. Replica poliștilor a venit în minutul 20, atunci când Vidrăsan l-a lansat pe Plămadă, care a trimis puternic, din lateral stânga, însă Iustin Popescu a fost la post și a respins în corner.

Chindia a revenit în ofensivă, iar Mihaiu a șutat periculos, de la 20 de metri, la firul ierbii, însă Dalin Munteanu a reținut în doi timpi. Apoi, în minutul 31, Alin Manea a trimis peste poartă de la 18 metri, la capătul unei acțiuni prelungite de atac. Minutul 33 a adus prima schimbare pentru alb-violeți, forțată de accidentarea lui Schieb, locul său fiind luat de Miholca. Timișorenii au mai încercat poarta lui Iustin Popescu doar de două ori până la pauză, de fiecare dată de la distanță. Mai întâi prin Cojocaru, care a tras de la 25 de metri, periculos, însă goalkeeperul gazdelor a respins de sub transversală, iar apoi în minutul 41, când același portar a fost atent la mingea trimisă cu efect de Bedea dintr-o lovitură liberă din lateral stânga.

În repriza a doua, fazele de poartă s-au împuținat, fiind intensificată însă lupta de la mijlocul terenului. Starea precară a suprafeței de joc a îngreunat jocul de construcție pentru ambele formații, astfel că mingile lungi au fost singurele variante la îndemână pentru cei din teren de a încerca ceva pe plan ofensiv.

O fază fixă a adus bucurie în sectorul fanilor alb-violeți. În minutul 72, Bedea a centrat dintr-o lovitură liberă de pe dreapta, iar Ionuț Plămadă a deviat superb, cu capul, în dreapta lui Iustin Popescu. Egalarea a venit însă extrem de repede. La faza următoare, Chindia a beneficiat de un penalti extrem de ușor acordat, la un duel umăr la umăr între Neguț și Coadă. Dudea și-a asumat responsabilitatea transformării și a trimis în dreapta lui Dalin Munteanu, plecat în direcția opusă.

Chindia s-a aruncat în atac în minutele de final. În minutul 85, Novac a trimis periculos, de la 22 de metri, însă Mera a izbutit să devieze peste poartă. Apoi, în minutul 86, Florea a reluat de la opt metri, însă balonul a trecut peste transversală. În fine, în minutul 90, după o acțiune prelungită de atac, cu stângăcii de ambele părți, Andrei Lungu s-a înălțat la șapte metri și a trimis cu capul plasat, în stânga lui Dalin Munteanu, aducând victoria pentru târgovișteni.

Chindia Târgoviște (antrenor Viorel Moldovan): I. Popescu – Martac, C. Dinu, Dudea, Vătavu (74, Cr. Stoica) – Acasandrei (55, A. Lungu), Mihaiu, D. Novac (cpt.), Manea (55, Șerban) – D. Florea, C. Neguț
Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): D. Munteanu – Nicolescu, Mera (cpt.), Scutaru, Cojocaru – Lazea, Vidrăsan (55, Coadă) – Schieb (33, Miholca), Ignea, Bedea – Plămadă (80, Bozian)