Un meci acasă, ”de care pe care”, în subsolul clasamentului, nu a putut fi câștigat. Pentru a regla tactic modulul 5-4-1 al oaspeților, Cosmin Petruescu a mutat încă din prima repriză. A schimbat din 4-2-3-1 în 4-4-2, trecându-l pe fundașul dreapta Bedea (ambii fundași dreapta, Motreanu și Jurj, fiind indisponibili) mijlocaș stânga, pe Dros fundaș dreapta, iar pe Tavi Ursu al doilea vârf.

Prima ocazie de gol a aparținut ”daco-geților”, șut Grecu milimetric pe lângă, în min. 10. Alb-violeții au replicat prin Ursu (șut peste, min. 25), Ignea (lovitură liberă, min. 32) și Cr. Ene (șut pe lângă, min. 34).

Tot Cr. Ene va rata și prima ocazie a reprizei secunde (min. 47), după care bucureștenii vor avea două oportunități (Georgescu, min. 53, din lovitură liberă, și Călințaru, min. 54).

Timișorenii caută golul (Ursu, 55, Manea, 59), Tudorică ratează și el (61), iar în min. 63 oaspeții deschid scorul.

Arbitrul acordă penalty pentru un henț în careu al lui B. Vasile. Execută francezul de culoare Nsiah. Apără Murariu!! Dar francezul reia în plasă…

M. Ene (66), Manea (79) și același Nsiah (82, lovitură liberă) au șanse de gol.

Intră juniorul Trip. Peste două minute, Fabio îl găsește, cu o pasă extraordinară, în adâncime, pe căpitanul Mera, bravul stoper polist urcat în atac. Și Ioan aduce egalarea! Mai erau cinci minute din timpul regulamentar.

Ultimele minute se scurg cu Mera în rol de vârf și cu fosta Juventus trăgând de timp cu toate mijloacele. 1-1, final.

Politehnica – Daco-Getica 1-1 (0-0)
Au marcat: Mera (85), Nsiah (63).

Politehnica: Murariu – Bedea (46, M. Ene), Mera (c), Vidrăsan (83, Trip), Cherecheş – Dros, B. Vasile (72, Coadă) – A. Manea, Ignea, O. Ursu – Cr. Ene. Rezerve: Borbei – Cojocaru, D. Radu, Gaşpar. Antrenor: Cosmin Petruescu.

Daco-Getica: Gavrilaş – Dedu, I. Prodan, Cotigă (c) (90, Motroc), Vl. Georgescu, Călinţaru – M. Martin (65, E. Nica), Cârjan (72, M. Stancu), R. Grecu, Tudorică – Nsiah. Rezerve: Isvoranu – R. Stănescu, R. Neacşu, R. Prodan. Antrenor: Marius Baciu.

Arbitri: R. Vidican (Satu Mare) – M. Bălan (Dej), C. Bojan (Tg. Mureş).