• Valentin Alexandru - 1 goal(s)
  • Valentin Munteanu - 1 goal(s)
aprilie 13, 2018 | 5:00 pm

Recap

Final de meci. Dunărea se impune cu 2-0, rezultat stabilit încă din prima repriză.

Min. 90+2 Krausz își încearcă și el norocul de la distanță, dar trimite peste poartă, din lateral dreapta.

Min. 89 Coadă vede și el cartonașul galben pentru o intervenție asupra lui Iacob.

Min. 88 Plămadă șutează de la 16 metri, plasat, însă Cezar Lungu plonjează și respinge.

Min. 81 Ultima schimbare și la Poli: iese V. Nicolae și intră Gașpar, care debutează astfel în Liga a II-a la 15 ani!

Min. 81 Plămadă încearcă să îl incomodeze pe portarul gazdelor și vede galben.

Min. 80 Ultima schimbare la gazde: intră Ciprian Rus în locul lui Silviu Pană.

Min. 78 Valentin Munteanu finalizează cu un șut în forță, din lateral stânga, pe lângă poartă, după o acțiune personală purtată pe flancul opus de Missi Mezu

Min. 77 Silviu Pană scapă spre poartă, însă Dur-Bozoancă e mai rapid și reține balonul de la picioarele mijlocașului Dunării.

Min. 63 Cartonaș galben și în contul gazdelor, văzut de Paul Iacob, pentru un atac întârziat asupra lui Poparadu, care primește îngrijiri medicale.

Min. 61 Centrare de pe dreapta a lui Motreanu, pentru reluarea spectaculoasă, din cădere, a lui Coadă, care trece puțin peste poartă.

Min. 59 O primă schimbare și la gazde: Iacob îi ia locul lui Drăghiceanu.

Min. 58 O nouă reluare periculoasă cu capul a lui Valentin Alexandru, care ocolește de puțin poarta.

Min. 57 A doua schimbare la Poli: intră Coadă în locul lui Giuricici.

Min. 54 Centrare de pe dreapta a lui Missi Mezu, pentru Valentin Alexandru, a cărui lovitură de cap lovește bara din dreapta lui Dur-Bozoancă. Același jucător încearcă să reia și din a doua încercare, tot cu capul, însă pe lângă poartă.

Min. 53 Ioan Mera primește primul cartonaș galben al partidei.

Min. 46 A început repriza a doua. La timișoreni, a intrat Plămadă în locul lui Lazea.

Pauză la Călărași. Liderul Ligii a II-a conduce cu 2-0, după o primă jumătate de oră totuși bună a alb-violeților, însă cu puține acțiuni ofensive notabile.

Min. 44 2-0 Gazdele își dublează avantajul, prin Valentin Munteanu, din fața porții, după o deviere a lui Valentin Alexandru.

Min. 39 Corner executat de Silviu Pană, de pe dreapta, pentru lovitura de cap a lui Pușcaș, însă Dur-Bozoancă reține.

Min. 33 1-0 Valentin Alexandru marchează cu un șut de la 16 metri, în stânga lui Dur-Bozoancă, după o preluare elegantă pe piept și un șut din întoarcere, cu stângul.

Min. 23 Missi Mezu șutează din lateral dreapta de la 20 de metri, mingea e deviată și trece puțin pe lângă poartă.

Min. 15 Valentin Munteanu șutează de la 16 metri, la firul ierbii, Dur-Bozoancă respinge, după care e faultat de Valentin Alexandru, care urmărea balonul.

Min. 11 Un meci echilibrat până în acest minut, fără ocazii notabile la cele două porți.

Min. 2 Lovitură liberă din lateral stânga, executată de Ghinescu, pentru lovitura de cap a lui Krausz, pe lângă poartă.

Min. 1 A început meciul.

Politehnica Timișoara evoluează astăzi pe terenul liderului Dunărea Călărași, în deschiderea etapei a 25-a. În lotul formației noastre sunt numeroase nume noi, din rândul juniorilor, promovați pentru a-i suplini pe cei absenți. Sorescu și Ignea sunt suspendați, Scutaru, Schieb, Predescu și Dascălu sunt accidentați.

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): C. Lungu – Țenea, Manole, Șandru, Tomozei – Pușcaș, Drăghiceanu – Missi Mezu, Pană, V. Munteanu – V. Alexandru. Rezerve: Popa – Cristea, Stoica, Iacob, Dobrosavlevici, Mendy, C. Rus.

Politehnica Timișoara (antrenor Iulian Prodana): Dur-Bozoancă – Motreanu, Bilia, Mera, Taub – Krausz, Poparadu – Giuricici, Lazea, V. Nicolae – Ghinescu. Rezerve: Borbei – Coadă, Plămadă, Gașpar, Al. Prodana, D. Radu, M. Ursu.

Partida va fi arbitrată la centru de Adrian Ilyeș (Ploiești), ajutat la cele două tușe de Florian Vișan (Galați) și Daniel Vlase (Slobozia Conachi, GL). Rezervă este Ovidiu Robu (Popești-Leordeni, IF), iar observatori au fost desemnați Andrei Ioniță (București) și Petre Badea (Tulcea).