septembrie 12, 2018 | 7:00 pm
Stadion "Dan Păltinișanu"

Recap

Final de meci și calificare pentru Politehnica în șaisprezecimi.

Min. 113 Zaluschi șutează în transversală, de la 18 metri, mingea ajunge la Dumiter, care înscrie, însă se află în poziție de ofsaid.

Min. 110 Schimbări în ambele tabere. La Poli, Ignea îi lasă locul lui Lazea. E a patra schimbare, însă conform regulamentului, dacă primele trei s-au efectuat în cele 90 de minute regulamentară, e permisă și această modificare. la Ripensia, Monea i-a lăsat locul lui Barîcă.

Min. 106 A început a doua repriză de prelungiri.

S-a încheiat prima repriză de prelungiri.

Min. 95  1-2 GOOOL POLI! Bozian marchează cu capul, după ce Păduraru a respins balonul trimis în primă fază de Nicolescu.

Min. 92 Dumiter îl driblează pe Scutaru și trimite în transversală.

A început prima repriză a prelungirilor.

Finalul celor 90 de minute regulamentare. Urmează prelungiri pe „Dan Păltinișanu”.

Min. 87 Lovitură liberă de la 17 metri, poziție centrală, executată de Bozian peste poartă.

Min. 78 Schimbare la Poli: iese Mera, intră Bănică.

Min. 71 Cartonaș roșu văzut de Străuț, pentru o intrare extrem de dură asupra lui Miholca.

Min. 69 Cartonaș galben văzut de Miholca.

Min. 59 Cursă de aproape 40 de metri a lui Gelu Velici, încheiată cu un șut de la 14 metri, din lateral dreapta, reținut de Păduraru.

Min. 56 Centrare Călin Toma de pe stânga, Ignea nu reușește să respingă, iar Dumiter trimite din apropiere pe lângă.

Min. 54 Cartonaș galben văzut de Mera.

Min. 50 Ignea trimite peste transversală, de la 14 metri, după o pasă primită de la Bedea.

Min. 46 A început repriza a doua.

Pauză pe „Dan Păltinișanu”. Egalitate după prima repriză între Ripensia și Politehnica.

Min. 44 Cartonaș galben văzut de Scutaru.

Min. 40 1-1 GOL Ripensia. Bădăuță egalează dintr-un penalti dictat pentru un contact între Vidrăsan și Dumiter.

Min. 37 Schimbare la Ripensia: iese Ungureanu, intră Bădăuță.

Min. 27 Neînțelegere între Mera și Murariu, de care a fost aproape de a profita Dumiter, care a trimis însă pe lângă din poziție ideală.

Min. 22 Bedea șutează din lateral dreapta, de la 18 metri, pe direcția lui Păduraru, care reține în doi timpi.

Min. 19 0-1 GOOOL POLI! Pădurariu pierde un balon în colțul careului mic, iar Bogdan Bozian profită și înscrie.

Min 18 Schimbare la Poli: iese Schieb, accidentat, iar în locul său intră Miholca.

Min. 16 Centrare a lui Monea de pe dreapta, Nicolescu nu reușește să respingă, iar Călin Toma, venit în pressing, trimite peste transversală.

Min. 8 Bedea pătrunde pe flancul stâng și șutează din marginea careului, pe direcția lui Păduraru.

Min. 1 A început meciul.

Politehnica debutează astăzi în Cupa României cu un derby al Timișoarei, în compania Ripensiei. Roș-galbenii sunt gazde, în acest al șaptelea duel oficial din 2012 încoace, de la demararea actualelor proiecte.

Ripensia Timișoara (antrenor Radu Suciu): Păduraru – Popa, Străuț, M. Toma, C. Toma (cpt.) – Ungureanu, Anghelina, Apro, Burdeț – Monea, Dumiter. Rezerve: Rădulescu – Bădăuță, Hecsko, Zaluschi, Barîcă, Lemnaru, Cluciu.
Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Scutaru, Nicolescu, Mera (cpt.), Cojocaru – Vidrăsan, Ignea – Bedea, Bozian, Schieb – Velici. Rezerve: Munteanu – Coadă, Szasz, Bănică, Miholca, Lazea, Ghinescu.

Arbitri: Florin Miron (București) – Raul Ghiciulescu (Lugoj), Nicolae Chițoiu (Timișoara). Rezervă: Rareș Vidican (Satu Mare). Observatori: Luis Moisescu (Drobeta Turnu Severin), Dorin Micșa (Timișoara).