Politehnica Timișoara a bifat a doua victorie consecutivă din campionat, după 2-0, astăzi, pe terenul „lanternei” Dacia Unirea Brăila, în prima rundă intermediară a campionatului. Alb-violeții au fost mai pragmatici, în fieful unei formații care a avut totuși apariții periculoase în fața porții lui Murariu.

Practic, prima ocazie cu adevărat importantă a partidei le-a aparținut brăilenilor. În minutul 17, vârful împins Bebey a șutat din lateral dreapta, din interiorul careului, puțin pe lângă stâlpul de la colțul lung. Cinci minute mai târziu, atacantul originar din Camerun a fost servit excelent de Mucuța, dar Murariu a reușit să-i pareze șutul, din situație unu contra unu. Timișorenii au ieșit la rampă în minutul 25, atunci când Bozian a șutat din întoarcere, de la 20 de metri, iar Avram a plonjat în dreapta și a respins.

A fost, practic, faza care a anunțat deschiderea scorului. În minutul 27, Cherecheș a executat lung o aruncare de la margine de pe stânga, Merville a deviat cu capul pe spate în fața propriei porți, unde Bozian a intrat în posesie, dar i-a așezat mingea lui Ionuț Plămadă, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate. Replica Brăilei a venit în minutul 35, prin cea mai mare ocazie a meciului și una dintre cele mai mari ale întregului campionat: Bebey i-a așezat balonul pe stânga lui Mucuța, păcălindu-l pe Murariu, însă tânărul mijlocaș al gazdelor a trimis pe lângă poarta goală!

Jocul s-a mai liniștit în partea secundă, alb-violeții preluând controlul partidei imediat după pauză. În minutul 49, Velici a trimis milimetric pe lângă poartă, dintr-o lovitură liberă de la 21 de metri. Apoi, în minutul 53, Ignea a executat o nouă fază fixă de pe dreapta, iar Vidrăsan, apărut la finalizare, a reluat greșit de la limita careului mic, iar balonul a trecut la o palmă de stâlpul porții lui Avram. Poliștii și-au dublat finalmente avantajul în minutul 61, atunci când Bozian a centrat de pe dreapta, aproape de pe linia de fund, pentru reluarea simplă, cu capul, a lui Gelu Velici, la care Avram nu a mai putut interveni.

Același Velici putea urca scorul la unui de neprezentare în minutul 70, după ce a fost bine găsit de o lansare a lui Ignea, însă a intrat în unghi și a trimis în portarul Brăilei. Ocaziile au dispărut apoi din „meniu”, doar nou-intratul Calu găsindu-se în situație bună de finalizare, în al doilea minut de prelungire, însă șutul său de la 20 de metri a fost blocat de Ignea.

Politehnica Timișoara câșigă, așadar, pentru a doua oară la rând la Brăila, acolo unde învinsese și în runda inaugurală a sezonului trecut, cu 3-2. E a cincea victorie stagională pentru alb-violeți și a doua pe teren străin, după 2-1 la Aerostar Bacău, în etapa a 5-a.

Dacia Unirea Brăila (antrenor Florentin Petre): R. Avram (cpt.) – G. Niță, Merville (84, Calu), Pleșa, Hîmpea – Lu Yuefeng, Vitan – Maxin, Van Den Driest (64, Ciucureanu), Mucuța – Bebey (75, Le Matayer)
Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Bilia, Coadă, Scutaru (cpt.), Cherecheș – Ignea, Vidrăsan, Poparadu (65, Lazea, 76, Bedea) – Bozian (85, Miholca), Plămadă, Velici