Politehnica Timișoara a risipit astăzi primele puncte din acest sezon, după înfrângerea suferită în deplasare, la Chindia Târgoviște. La fel ca la întâlnirea din sezonul trecut dintre cele două echipe de pe stadionul „Eugen Popescu”, gazdele s-au impus cu 2-0, însă un urma unui meci mult mai echilibrat decât cel disputat pe 4 decembrie 2016.

Față de întâlnirea din iarna anului trecut am mai consemnat o deosebire esențială: temperatura – meciul de astăzi disputându-se pe o vreme caniculară la Târgoviște. Startul de meci a aparținut însă gazdelor, care au ieșit pe teren mult mai decise, după un eșec și un semieșec în primele două runde ale campionatului.

Deschiderea de scor a venit în minutul 14, atunci când fundașul dreapta al Chindiei, Mădălin Martac, a reușit un gol de generic: șut de la 30 de metri, în diagonală, direct în vinclul porții lui Gakos. Timișorenii nu au avut replică după primirea golului și nu au reușit să se apropie periculos de poarta lui Iustin Popescu. În schimb, Chindia a avut trei șanse bune de a se desprinde în finalul primului mitan, însă Cherchez și Honciu nu au reușit să perforeze poarta lui Gakos. Primele momente de reală presiune ale Politehnicii s-au consemnat chiar înaintea pauzei, când alb-violeții au beneficiat de două lovituri de colț succesive, însă de fiecare dată defensiva dâmbovițeană a izbutit să îndepărteze pericolul.

Politehnica a avut un început furtunos de repriză secundă, cu mai bine de 20 de minute în care a exercitat o presiune continuă pe poarta lui Iustin Popescu. Au fost momente în care toți cei zece jucători de câmp ai Chindiei se aflau în propria jumătate de teren, în încercarea de a-și apăra fragilul avantaj de pe tabelă. Ocaziile importante au lipsit însă, notabile fiind doar lovitura periculoasă de cap a lui Mera din minutul 48, care a trecut puțin alături, dar și șutul lui Bădăuță, din minutul 57, respins de Popescu, după o acțiune personală de toată frumusețea a golgheterului polist.

La mijlocul reprizei secunde, jocul s-a mai liniștit, iar Chindia a izbutit să dea lovitura câștigătoare în minutul 82, atunci când Denis Ciobotariu (fiul fostului internațional Liviu Ciobotariu) l-a învins pe Gakos, cu o lovitură de cap, în urma unui corner.

S-a încheiat 2-0 pentru Chindia Târgoviște, care își trece în cont primul succes stagional. În schimb, Politehnica pierde primele puncte ale acestui sezon, după ce a înregistrat victorii în primele două etape, în meciurile cu Dacia Unirea Brăila și FC Argeș.

Chindia Târgoviște (antrenor Nicolae Croitoru): I. Popescu – Martac, Vătavu, Ciubotariu, Dumitrașcu – Neguț, L. Mihai, Honciu (cpt.), Stoica – Cherchez, Neicuțescu. Au mai intrat: Pencea, Bâtfoi și Nisipeanu.
Politehnica Timișoara (antrenor Bogdan Andone): Gakos – Motreanu, Bilia, Mera (cpt.), Taub – Poparadu – Sorescu, M. Stancu, Krausz, Predescu – Bădăuță. Au mai intrat: Staicu, Plămadă și Coadă.

Pentru alb-violeți urmează o săptămână extrem de obositoare: miercuri, de la 18:00, pe „Știința” sosește nou-promovata Metaloglobus București, pentru un meci din prima intermediară a sezonului, iar sâmbătă, de la ora 11:00, alb-violeții revin în sudul țării, pentru disputa de pe terenul Academicii Clinceni.