Politehnica Timișoara a tranșat cu 2-1, după prelungiri, duelul din turul al IV-lea al Cupei României, în fața concitadinei Ripensia Timișoara. Așa cum anticipa înaintea jocului „secundul” polist Antonio Foale, alb-violeții au închis „setul”, având acum 6-1 la „general” în întâlnirile oficiale cu Ripensia din acest deceniu.

Primă repriză echilibrată pe stadionul „Dan Păltinișanu”, cu prima ocazie aparținând poliștilor, prin Bedea, care a trimis pe direcția lui Păduraru, din 15 metri, în minutul 8. Replica Ripensiei a venit în minutul 16, atunci când Monea a centrat de pe dreapta, Nicolescu a respins defectuos, până la Călin Toma, care a șutat însă peste transversală.

Alb-violeții au deschis scorul în minutul 19, prin Bogdan Bozian, care a profitat de o eroare gravă a portarului Pădurariu, încurcat de balonul trimis „acasă” de căpitanul Călin Toma. Trei minute mai târziu, Bedea a trimis din nou, din lateral dreapta, de la 18 metri, iar Păduraru a reținut în doi timpi. În minutul 27, Dumiter a fost aproape de a profita de o neînțelegere între Mera și portarul Murariu, însă a ratat ținta din poziție ideală.

Ripensia a egalat în minutul 40. Atunci, Vidrăsan și Dumiter au avut un contact în careu, considerat neregulamentar de centralul bucureștean Florin Miron, iar ex-polistul Cătălin Bădăuță, intrat de doar trei minute în teren, a transformat de la punctul cu var.

În partea secundă, cele două echipe și-au împărțit din nou perioadele de dominare, însă ocaziile au apărut mai rar. În minutul 50, Ignea a șutat peste transversală, după o fază prelungită de atac. La cealaltă poartă, în minutul 56, Ignea a respins defectuos din fața porții, iar Dumiter a irosit din nou o șansă venită de nicăieri, trimițând pe lângă poartă din poziție bună. Poliștii au răspuns în minutul 59, prin cursa solitară a lui Gelu Velici, de aproape 40 de metri, încheiată cu un șut de la 14 metri pe direcția lui Păduraru.

Raportul de forțe s-a dezechilibrat în minutul 71. Bogdan Străuț a intrat necontrolat asupra lui Miholca, la aproximativ 35 de metri de propria poartă, și a văzut direct cartonașul roșu. Cosmin Petruescu a mizat totul pe cartea atacului, aruncându-l în teren pe Bănică, un atacant, în locul stoperului Mera. Și totuși, prima ocazie a venit dintr-o fază fixă, în minutul 87, atunci când Bozian a trimis peste, de la 17 metri, din lovitură liberă.

Avea să fie ultima acțiune polistă dinaintea intrării în prelungiri. Acolo, „Ripi” a început în forță, cu o transversală a lui Dumiter, în minutul 92, după un dribling în fața lui Scutaru. Alb-violeții au dat însă lovitura în minutul 95, prin același Bogdan Bozian, care a împins în plasă un balon respins de Păduraru la reluarea lui Nicolescu. Până la final, Ripensia și-a mai trecut în cont un șut în transversală, în minutul 113, prin Zaluschi, urmat de un gol anulat al lui Dumiter pentru poziție de ofsaid.

Politehnica Timișoara a câștigat al șaselea meci direct cu Ripensia disputat în ultimii patru ani și se califică, pentru al treilea sezon la rând, în șaisprezecimile Cupei României, unde are ocazia de a se duela cu una dintre cele 14 prim-divizionare.

Ripensia Timișoara (antrenor Radu Suciu): Păduraru – Popa, Străuț, M. Toma, C. Toma (cpt.) – Ungureanu (37, Bădăuță), Anghelina (98, Zaluschi), Apro, Burdeț – Monea (110, Barîcă), Dumiter.
Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Scutaru, Nicolescu, Mera (cpt.) (78, Bănică), Cojocaru – Vidrăsan, Ignea (110, Lazea) – Bedea, Bozian, Schieb (18, Miholca, 90, Ghinescu) – Velici