Final de meci! Politehnica s-a impus cu 1-0.

Min. 80 Prima schimbare la Poli: iese Bozian, intră Bănică.

Min. 80 Șut al lui Twumasi de la 30 de metri, peste poartă.

Min. 76 Cartonaș galben văzut de Twumasi.

Min. 75 Giurgiu șutează periculos de la 15 metri pe lângă poartă.

Min. 66 Schimbare la „U”: iese Florescu, intră Coman.

Min. 56 Schimbare la „U”: iese Dumitrescu, intră Greu.

Min. 47 Florescu șutează din poziție excelentă peste poartă, după o fază prelungită de atac a lui „U”.

Min. 46 Velici șutează de la 22 de metri la firul ierbii, pe direcția lui Dur-Bozoancă.

Min. 46 A început repriza a doua. O primă schimbare la „U”: iese Ene, intră Hordouan.

PAUZĂ pe „Dan Păltinișanu”. Alb-violeții conduc cu 1-0, după o primă repriză cu numeroase ocazii de ambele părți.

Min. 41 Velici îl lansează pe Bozian, care ajunge târziu și îl faultează pe portar.

Min. 38 Lovitură de colț de pe partea stângă, lovitură de cap a lui Ene, puțin pe lângă stâlpul de la colțul lung.

Min. 34 Ocazie imensă pentru „U”: Florescu reia cu capul la colțul lung, mingea lovește bara, iar apoi Gavra reia spre poartă, dar de pe linie respinge Mera.

Min. 33 Centrare Taub de pe stânga, pentru lovitura de cap a lui Doru Dumitrescu din fața porții, însă Murariu reușește să rețină.

Min. 33 Florescu șutează de la 14 metri, la firul ierbii, pe lângă poartă.

Min. 32 Centrare Plămadă de pe dreapta pentru lovitura de cap a lui Velici, la care Dur-Bozoancă se întinde și reține în doi timpi.

Min. 28 Pasă trimisă de Plămadă pentru Bozian, care ajunge balonul înaintea lui Dur-Bozoancă, dar nu reușește să îl controleze.

Min. 27 Velici pătrunde în careu și șutează din lateral stânga, pe lângă poartă.

Min. 25 Ene a reluat spre poartă de la marginea careului mic, dar Scutaru s-a interpus și a deviat în corner.

Min. 20 Cartonaș galben văzut de Cordoș.

Min. 16 Ocazie imensă pentru Poli: Velici recentrează cu capul pentru Bozian, care din centrul careului reia fără preluare, dar Dur-Bozoancă respinge.

Min. 10 Două cartonașe galbene, încasate de Plămadă și Mera, ambele pentru proteste.

Min. 5 1-0 GOOOOL POLI! Bozian îl lansează pe Velici, care pătrunde din partea stângă și îl învinge pe Dur-Bozoancă cu un șut la colțul lung.

Min. 1 A început meciul.

____________________________________________________

Politehnica Timișoara dispută astăzi un derby de tradiție, cu Universitatea Cluj, în încheierea etapei a 4-a a Ligii a II-a. Alb-violeții își doresc să obțină primul succes stagional, în fața unei formații care are ca obiectiv declarat promovarea pe prima scenă.

Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Bilia, Scutaru, Mera (cpt.), Cherecheș – Vidrăsan, Ignea – Plămadă, Bozian, Schieb – Velici. Rezerve: Borbei – Lazea, Ghinescu, Coadă, Bănică, Cojocaru, Nicolescu

„U” Cluj (antrenor Adrian Falub): Dur-Bozoancă – Căpușă, Abrudan, Cordoș, Taub – Giurgiu (cpt,), Twumasi, Florescu – Ene, Gavra, Dumitrescu. Rezerve: Albuț – Ursu, Greu, Horduan, Coman, Berci, Takacs

Arbitri: Robert Avram (Pitești) – Romică Bîrdeș (Pitești), Ionuț Bobe (Videle). Rezervă: Vladimir Nagy (Aiud). Observatori: Ștefan Szilaghi (Satu Mare), Radu Bîtea (Oradea)