200 de spectatori au asistat azi la prânz, pe micuțul stadion FK Radnicki din Zrenjanin (650 de locuri), la primul amical internațional din acest an al alb-violeților.

Pe un soare de primăvară avant la lettre, gazdele de la Radnicki, echipă de locul 7 din liga a 3-a sârbă, au deschis scorul încă din min. 4, prin Radosavljevic. După doar șapte minute, căpitanul polist Mera a urcat în atac și a egalat. Sârbii su trecut din nou în avantaj cu șase minute înaintea pauzei, gol marcat de Jovanov.

Repriza secundă a aparținut însă poliștilor. Aceștia au înscris de trei ori, prin Ignea (min. 48, șut superb din 20 m), Dros (min. 60) și A. Manea (min. 84).

Politehnica învinge pe Radnicki Zrenjanin cu 4-2 și așteaptă începutul sezonului oficial.

Cosmin Petruescu a aliniat formația: D. Munteanu – Jurj, Mera (c) (Rogac), Scutaru, Cherecheș (Cojocaru) – Vidrăsan (M. Ene), Dros – A. Manea, Ignea (I. Plămadă), Schieb (Bedea) – Cr. Ene. Spre final, sistemul a devenit 4-4-2.

De remarcat debutul în alb-violet al internaționalului Rogac, din R. Moldova, abia venit la echipă, precum și absențele lui B. Vasile, Coadă (accidentați), Alvarenga și Lucas Fabricio (din cauza vizei).

Radnicki: S. Dzuric – Jovanov, Bjelica, Grbic (c), Savic, Radosavljevic, Runjevac, Kovacevic, Krstinic, Savanovic, Vukelja. Au mai jucat: Backo – Matic, Vukovic-Lisicic, Kosovic, D. Dzuric, Milin, Kondic, Zakic, Malek, Acimov. Antrenor: Predrag Kandic.