Echipa de fotbal Politehnica Timișoara a remizat, 1-1, în amicalul cu Viitorul Șimian, meci disputat pe stadionul Dan Păltinișanu.

În prima repriză nu s-a marcat, iar un jucător al oaspeților a suferit o fractură de claviculă.

În min. 49, golgeterul polist D. Popa a deschis scorul, cu un șut din careu. Peste șase minute, Șimianul a egalat, la un corner. Meciul se încinge, apar duritățile și îmbrâncelile. În decurs de două minute (60-62), doi mehedințeni sunt eliminați (cu drept de înlocuire).

La ultimul dintre aceste ”roșii”, meciul este întrerupt pentru patru minute și se pune chiar problema de a nu se mai relua, din cauza stării de nervozitate a combatanților. Se reia, dar nu se mai înscrie.

Antrenorul Codrea nu a putut conta pe Rotariu și Marincu (accidentați).

Politehnica: Murariu – Haloş, Bocşan (c), Vlaicu, R. Ciurel – Prună, Pureca, Olariu – Adamcsik, D. Popa, Curescu. Au mai jucat: Miklos, Pamfile, Istratie, Oprea, D. Ciurel, E. Adam, Mura, Tătaru, Roșu, Miclăuș. Antrenor: Paul Codrea.