Politehnica a reușit o victorie fantastică împotriva unei mari favorite la promovare.
Prezentarea de către handbaliștii poliști a trofeului Cupei României, înainte de start, parcă a anticipat fiesta ce va urma.

Fotbaliștii alb-violeți au început meciul în forcing. În min. 8, căpitanul Mera deschide scorul, cap la un corner de pe stânga. Peste trei minute, tot el e aproape de 2-0. Prahovenii, susținuți de o frumoasă galerie, încep să pună și ei presiune. Scutaru scoate de pe linia porții în min. 21. Petruescu schimbă sistemul, din 4-2-3-1 în 4-4-2, urcându-l pe Ursu lângă Cr. Ene. Iar în min. 35, fază la indigo cu cea de la 1-0: corner de pe stânga, cap Mera, gol!! Admirabilul om și fotbalist Ioan Mera marchează două goluri într-o repriză, lucru extrem de rar pentru un fundaș central! Ursu are o bună ocazie (min. 42), iar în minutul următor ”lupii galbeni” au o bară, prin Arnăutu.

Repriza secundă se desfășoară în nota de dominare a oaspeților. Murariu (ce bine a apărat azi!) evită golul în min. 72, la un corner. Tot după o lovitură de colț, dar la poarta cealaltă, vârful Cr. Ene trimite cu capul, în bară! Nu e meci oficial polist fără bară în 2019! Tot la un corner! Ce bine a pregătit meciul, tactic, Petruescu!

Minutele se scurg, Petrolul rulează în gol. Iar în min. 86 vine lovitura de grație. Ursu șarjează prin careu și înscrie pentru 3-0. Putea fi chiar 4-0, noul intrat Bedea având o situație uriașă în min. 90+2!

Final, 3-0. Ce victorie frumoasă, ce meci, ce dăruire!

Jucătorii se strâng în dreptul superbei Peluze Sud și cântă. A venit, cu adevărat, primăvara.

Politehnica – Petrolul 3-0 (2-0)
Au marcat: Mera (8, 35), O. Ursu (86).

Politehnica: Murariu – Motreanu (60, Jurj), Mera (c), Scutaru, Cherecheş – Ignea, B. Vasile – A. Manea (82, Bedea), M. Ene, O. Ursu – Cr. Ene (89, Vidrăsan). Rezerve: Borbei – Trip, Gaşpar, D. Radu. Antrenor: Cosmin Petruescu.

Petrolul: C. Lungu – Borţa, Ghinga, Sarris (46, N. Popescu), Ţicu – Bucşa, Cr. Puşcaş – B. Rusu (63, Ş. Tudor), L. Marinescu (c), R. Moldoveanu (73, C. Ştefănescu) – Arnăutu. Rezerve: Bolboaşă – Malakyan, L. Cazan, Ţigănaşu. Antrenor: Mugurel Cornăţeanu.

Arbitri: S. Popa (Aiud) – Fl. Vişan, D. Vlase (ambii Galaţi).