Azi, la Baza 2, Politehnica a întâlnit Universitatea Craiova, cealaltă formaţie deja calificată înaintea ultimei zile din grupa sferturilor Ligii Elitelor U15 (zona 3). Formaţia din Bănie s-a impus după un duel echilibrat, în care diferenţa s-a făcut la finalizare. Scorul final – 3-0 (0-0) – fiind un pic cam dur pentru alb-violeţi.

Prima repriză a început cu o uşoară dominare timişoreană, dar şi ocazii pentru Poli U15, nefructificate însă. La reluare, în minutul 40 Fazekaş a irosit o oportunitate singur cu portarul advers apoi craiovenii au deschis scorul cinci minute mai târziu. Mario Ilie a punctat din careu după ce a speculat o eroare defensivă. În minutul 52 scorul a devenit 2-0 pentru Universitatea prin golul lui Buşa iar peste alte zece minute Stana a stabilit scorul final cu un şut în dreapta lui Enăşescu. În ciuda presiunii din final alb-violeţii nu au reuşit să înscrie. Mai mult, pe final, fundaşul nostru Ardel a văzut direct cartonaş roşu pentru o intervenţie din postura de ultim apărător.

În celălalt joc din ziua 3 a grupei de la Timişoara, Pandurii Tg. Jiu a încheiat la egalitate cu UTA 2008, scor 2-2. „U” Craiova a câştigat astfel grupa, având 9 puncte din trei partide, în timp ce Politehnica U15 se clasează pe 2, cu şase puncte, ambele s-au calificat în faza semifinalelor. Pe 3 s-au clasat arădenii, graţie golaverajului mai bun faţă de gorjeni, cele două încheind grupa cu câte un punct fiecare.

Universitatea Craiova: Cazacu – M. Pancu, Buşe, E. Popescu, Mitriţă (45, G. Popescu), Găină, Niculae (36, M. Ilie), Cîrstea (36, Băloi), Stana, Buşa (63, Antonie), T. Luţă (36, Piţiche). Antrenor: Bogdan Vrăjitoarea.

POLITEHNICA: Enăşescu – Fotoniu (62, Chiş), Ardel, Goia, Kulcsar (41, B. Bratu), An. Mircea (62, Diaconu), E. Adam, Şteta (cpt.), Bojin, D. Bogdan (50, A. Dan), Fazekaş (41, Al. Matei). Antrenor: Paul Codrea.

„A fost mai greu, dar sincer, ca joc, nu consider că adversarul a fost peste noi. Chiar a fost echilibrat iar la 0-0 şansele mai mari le-am avut noi. Chiar două singur cu portarul. Nu am dat gol, ei au înscris la o fază care nu anunţa nimic şi, de acolo, meciul s-a schimbat. La copii se ştie, când iau un gol cad psihic, asta nu trebuie să se întâmple, dar ca joc sunt foarte mulţumit şi cred că ne-am ridicat la nivelul adversarului”, a spus la final Paul Codrea, antrenorul Politehnicii U15.

În faza următoare a competiţiei, la care vor lua parte opt echipe, s-au mai calificat printre altele cluburi precum Farul Constanţa, Atletico Arad şi FCSB. „Asta vrem, să jucăm cu cei mai buni, aşa învăţăm. Până la urmă ei sunt începători, e primul an pe teren mare pentru ei. Să nu uităm asta! Noi cerem mult, dar ei de fapt joacă pentru prima dată în 11, pentru că a fost pandemia şi nu am avut campionat. Acum suntem mulţumiţi unde suntem şi, normal, trebuie să progresăm!”, a concluzionat fostul internaţional.

Tragerea la sorţi pentru cele două grupe semifinale va avea loc pe data de 18 aprilie. Etapa semifinală a Ligii Elitelor U15 se dispută în perioada 6-10 mai, locaţiile nefiind stabilite încă.

Iată şi activitatea din weekend-ul trecut a celorlaltor echipe ale Politehnicii implicate în Liga Elitelor:

U19, play-out (Seria Vest), etapa 8: Echipa pregătită de Sorin Brîndescu a câştigat categoric duelul timişorean cu Ripensia, scor 6-1. Carlos Butar a marcat nu mai puţin de patru goluri iar celelalte două reuşite i-au aparţinut lui Fabian Marincu. Alb-violeţii rămân pe poziţia secundă (33 puncte), la patru puncte distanţă de liderul UTA. În penultima etapă, juniorii mari alb-violeţi joacă „în vecini”, la LPS Banatul, sâmbătă, de la ora 12:00.

U17, play-out (Seria Vest), etapa 8: Poli U17 a cedat la limită, scor 0-1, în jocul de pe teren propriu cu CFR Cluj. Meci în urma căruia puştii pregătiţi de Alin Paleacu au făcut schimb de locuri cu ardelenii, fiind pe 4 din cauza golaverajului. Sâmbătă, de la ora 14:00, alb-violeţii joacă în fief-ul celor de la Gaz Metan Mediaş.

U16, play-off (Seria 4), etapa 8: Puştii lui Cristi Gălan au câştigat pe terenul liderului „U” Cluj, cu 1-0 graţie unei reuşite „marca Van Basten” care i-a aparţinut lui Sebastian Avramescu. Poli U16 a urcat pe locul 2, cu 40 de puncte, dar nu mai poate ajunge pe singurul loc care asigură calificarea. Sâmbătă, 16 aprilie, de la ora 10:00, alb-violeţii primesc la Baza 2 replica celei de-a treia clasate, CFR Cluj, formaţie care are un punct mai puţin.