Politehnica Timișoara a început cu dreptul primăvara, obținând de 1 martie al cincilea succes la rând în Seria 9 a Ligii 3 în ceea ce a fost totodată primul joc oficial al echipei în 2025. Un 4-0 (2-0) fără istoric pentru alb-violeți pe terenul Viitorului Arad, în care căpitanul Fabian Marincu a marcat o dublă, Iosif Rotariu a stabilit scorul pauzei iar golgheterul Bogdan Istratie a înscris ultimul gol al partidei de pe stadionul „Banatul”.

Elevii lui Cristian Gălan și-au arătat din start intențiile ofensive. Rotariu (min. 7) și Prună (9) au trimis primele șuturi spre poarta lui Gîrlea. Gazdele au amenințat prima dată în minutul 14, când Munteanu a trimis cu capul pe lângă poartă. După alte șuturi, ale lui Istratie și Marincu, cel din urmă avea să deschidă scorul la o fază la care apărarea arădeană a fost surprinsă pe contraatac. Popa a recuperat din picioarele lui Adamcsik, a avansat și l-a deschis ideal pe tânărul căpitan al alb-violeților, care a marcat pentru 1-0 cu un șut pe sub Gîrlea (min. 27). Trei minute mai târziu Bădăuță nu a profitat de un cadou de la fosta echipă, șutul său trecând peste buturile lui Mosoarcă. Gavrilă (39) a avut cea mai mare ocazie pentru Viitorul, care echilibrase puțin jocul, dar Mosoarcă l-a blocat bine după o ezitare a defensivei noastre. La un minut distanță Prună a trimis în bara din dreapta lui Gîrlea, balonul a sărit la Iosif Liviu Rotariu, al cărui șut cu stângul a fost blocat, dar mingea a revenit tot la el iar de această dată mijlocașul nostru nu a mai ratat ținta trimițând cu dreptul „o acoladă” sub bară. 2-0 pentru Poli din minutul 40, scor înregistrat și la pauză.

Repriza secundă avea să fie mai simplă. După ce Popa (50) l-a pus la încercare pe Gîrlea de la distanță, Marincu (59) avea să mărească ecartul cu o minge plasată lângă bara din dreapta portarului în urma assist-ului de la Miclăuș. Trei minute mai târziu reușita elegantă a lui Istratie a fost anulată pe motiv de ofsaid, dar atacantul nostru s-a revanșat cu un sfert de oră înainte de final, când a trimis liftat în dreapta lui Gîrlea pentru 4-0, pasa decisivă a venit tot de la Popa!

În urma acestui rezultat Poli a acumulat 28 de puncte și se află la două puncte în spatele tridentului format din CSC Peciu Nou, CSC Ghiroda și Progresul Pecica. În runda a 17-a a Ligii 3 alb-violeții primesc pe Electrica vizita Ghirodei, sâmbătă, 8 martie, de la ora 15.00.

Viitorul Arad: Gîrlea – Stoianovici, Pantea, Cr. Munteanu, Blickling – Adamcsik (46, A. Hațegan) – Melniciuc (65, Miculaiciuc), Sas, Vezan (65, Ghergar), Gavrilă (80, Novac) – Bădăuță (65, Catanzariti). Pe bancă: Rasaq, Pal, Lobonț, An. Tulcan. Antrenor: Cristian Sculici.

Politehnica Timișoara: Mosoarcă – Miclăuș (74, Amariei), D. Roșu (80, Tătaru), R. Ciurel, Nagy (80, Krista) – Pureca, Rotariu – Prună (74, Boariu), Popa, Marincu (80, D. Ciurel) – Istratie. Pe bancă: Enășescu – Huminic, Mihăescu, Avramescu. Antrenor: Cristian Gălan.

„Am încercat să avem un joc bun, să facem ce trebuie în fiecare moment al jocului, să facem ceea ce am pregătit. Am avut de data aceasta succes la finalizare, într-adevăr băieții au făcut un joc foarte bun. Drept dovadă reușitele pe care le-au avut, au fost foarte frumoase. Au avut execuții individuale foarte bune. Îi felicit pe această cale și mă bucur pentru reușitele lor și mă bucur pentru victoria asta pentru că o merită pe deplin. Deși scorul arată 4-0 am avut și alte situații. În prima repriză a fost un joc destul de echilibrat, pentru că adversarul, la începutul jocului, a avut și el niște situații de poartă. Însă una peste alta cred că e o victorie meritată a noastră și îi felicit pe băieți”, a declarat Cristian Gălan, antrenorul principal al Politehnicii Timișoara.

Cu ocazia jocului de la Arad a debutat în echipa alb-violetă și juniorul Denis Krista (n. 2008!), promovat în această iarnă la prima echipă. De asemenea a redebutat și fundașul central Denis Tătaru, folosit la Poli și în stagiunea trecută. „Denis Krista a fost la primul lui joc, Denis Tătaru a mai jucat la noi în alte perioade. Am vrut să-i bag să joace. Evoluția scorului ne-a permis să facem și acest lucru, însă nu doar datorită scorului, ci pentru că fiecare se pregătește, se pregătesc bine și încercăm să-i băgăm în teren pe toți jucătorii care se pregătesc bine. Îmi pare rău că azi au rămas cinci jucători pe margine care n-au intrat, dar asta e situația, nu putem să intrăm toți. Probabil fiecare dintre ei și-a dorit să intre, dar având în vedere că trebuie să facem cinci înlocuiri acestea au fost astăzi”, a precizat Gălan. Antrenorul Politehnicii se referă la mai mulți jucători care nu au evoluat deoarece regulamentul permite și rezerve adiționale, care pot intra în lotul de meci în cazul unei accidentări de ultim moment. Azi, rezervele adiționale ale Politehnicii au fost portarul Fabian Pop și mijlocașul Alex Militaru.

„Mă bucur că suporterii au fost foarte mulțumiți la finalul jocului, ăsta e un lucru fantastic și mă bucur pentru ei, pentru toată lumea!”, a concluzionat Cristi Gălan.

Foto: Paul Sebo