Politehnica Timișoara a suferit a patra înfrângere consecutivă, astăzi, pe terenul antepenultimei clasate, CS Balotești. Ilfovenii s-au impus cu 1-0, prin reușita unui fost alb-violet, Cornel Predescu, și adâncesc criza de formă pe care o traversează gruparea de pe Bega.

Pe un teren destul de greu și pe un frig pătrunzător, gazdele au avut prima șansă de gol, în minutul 6, prin fostul jucător al Politehnicii, Vasile Mihai, al cărui șut din unghi a fost însă reținut de Dalin Munteanu. Ilfovenii, care au înscris doar patru rezerve pe raportul de joc, au fost forțați să efectueze prima schimbare încă din minutul 17, atunci când Fulga s-a accidentat și i-a lăsat locul lui Iordan. Acest prim șoc nu i-a deranjat însă prea tare pe elevii lui Fănel Nofitovici, iar după o perioadă de dominare teritorială a timișorenilor, cei de la Balotești au pus stăpânire pe joc și au periclitat tot mai mult poarta apărată de Dalin Munteanu – în premieră titular în acest sezon.

În minutul 20, Flămânzeanu a reluat de la marginea careului mic, din lateral dreapta, spre colțul lung, însă Mera a reușit să respingă de pe linia porții. Cinci minute mai târziu, același Flămânzeanu a reluat cu capul de lângă coadă, tot din apropierea porții, dar balonul a trecut peste transversală. A ieșit apoi la rampă Predescu, printr-un șut blocat, de la 14 metri, în minutul 28. Fostul mijlocaș al Politehnicii nu a făcut decât să-și anunțe execuția de peste numai un minut, când a trimis plasat, cu latul, de la 20 de metri, învingându-l pe Dalin Munteanu. După încasarea golului, Politehnica s-a instalat în jumătatea adversă, însă a avut până la pauză o singură ocazie cu adevărat importantă, în minutul 35, atunci când Bedea a șutat în forță, de la 24 de metri, dar Iordan s-a întins și a respins spectaculos. Până la finalul primei reprize, mai consemnăm o fază controversată, petrecută în minutul 36, atunci când Plămadă a fost jenat în careu de portarul Iordan, însă centralul gălățean Bogdan Anghelinei a lăsat jocul să continue.

Început mai animat de repriză secundă, mai ales că, la pauză, Cosmin Petruescu a efectuat două schimbări cu tentă ofensivă, renunțând la Bilia și Bozian pentru Vidrăsan și Bănică. Prima ocazie a mitanului secund a aparținut Politehnicii, în minutul 48, prin Poparadu, al cărui șut de la 20 de metri a trecut pe lângă poartă. Au replicat gazdele, trei minute mai târziu, prin șuturi semnate de Ghiță, Marin și Marciuc, toate în blocajul defensivei alb-violete. Apoi, în minutul 53, nou-intratul Vidrăsan a șutat periculos, de la 20 de metri, însă Iordan a reușit din nou să respingă. Tot prin șuturi de la distanță au reușit timișorenii să pericliteze poarta Baloteștiului și în minutele ce au urmat. Plămadă (61) a trimis de la 24 de metri, însă pe lângă țintă, iar un minut mai târziu, același Vidrăsan a reluat spectaculos, de la 28 de metri, însă Iordan a fost din nou la post. Golul a venit, însă în cealaltă poartă, marcat de Fernando Mihai, însă atacantul Baloteștiului a fost surprins în poziție de ofsaid.

Ultimul sfert de oră a consemnat acțiuni la ambele porți. În minutul 77, Neagu a șutat de la marginea careului, puternic, însă Munteanu a reținut. Apoi, în minutul 80, s-a înregistrat o dublă ocazie pentru alb-violeți, Bedea și apoi Schieb trimițând șuturi în zidul defensiv „portocaliu” al Baloteștiului. Minutul 84 a consfințit o nouă intervenție bună a lui Dalin Munteanu, care a salvat, de la rădăcina barei, o minge trimisă din lovitură liberă de F. Vasile. În fine, ultima ocazie mare a meciului a aparținut Politehnicii, în al treilea minut de prelungire, atunci când Mera, avansat în postura de vârf, a trimis cu capul peste poartă, din șase metri.

S-a încheiat 1-0 pentru CS Balotești, care a câștigat pentru a treia oară la rând în confruntările de pe teren propriu cu alb-violeții, după 3-2 în sezonul 2016/2017 și 2-1 în campionatul trecut. În ceea ce o privește pe Politehnica, înfrângerea de astăzi a fost cea de-a patra consecutivă, iar spectrul locului al 16-lea, primul retrogradabil, se conturează din ce în ce mai clar.

CS Balotești (antrenor Ștefan Nofitovici): Fulga (17, Iordan) – O. Marin, Flămânzeanu, M. Neagu, Marciuc (cpt.) – N.Filip, Ghiță, C. Mihai, Predescu (77, Clătinici) – F. Paraschiv (71, V. Niculae), V. Mihai
Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): D. Munteanu – Bilia (46, Bănică), Mera (cpt.), Coadă, Cherecheș – Nicolescu, Poparadu – Bedea (84, Ghinescu), Bozian (46, Vidrăsan), Schieb – Plămadă