La ultima reprezentație stagională pe stadionul „Știința”, Politehnica Timișoara a obținut o victorie lipsită de emoții și mai clară decât o arată scorul final, 2-0 cu Foresta Suceava. Alb-violeții și-au asigurat cele trei puncte încă dinainte de pauză, în fața unei formații care a ajuns pe Bega cu doar 13 jucători, fără portar de rezervă, și cu ambele schimbări efectuate din prima parte.

Un start timid din partea ambelor echipe, prima acțiune mai consistentă fiind finalizată de oaspeți, în minutul 8, atunci când căpitanul Matei a trimis pe centrul porții, direct în brațele lui Dur-Bozoancă, de la 20 de metri. Replica alb-violeților a venit peste numai un minut, atunci când Mateciuc l-a jenat în careu pe Sorescu, iar centralul băimărean Codrea a indicat punctul cu var. Și-a asumat execuția Ionuț Plămadă, însă vârful polist a tras slab, în dreapta lui Bîlbă, care s-a întins și a reținut. Egalitatea s-a mai menținut doar până în minutul 13, atunci când Politehnica a mai beneficiat de un penalti, protagoniști fiind aceiași Sorescu și Mateciuc. De această dată, Deian Sorescu a executat și a scuturat plasa, trimițând în dreapta portarului sucevean, plecat în direcția opusă.

A urmat o cavalcadă de ocazii la poarta lui Bîlbă, însă finalizarea poliștilor a lăsat de dorit, din poziții bune. Plămadă a ratat alte două șanse mari, în minutele 14 și 15, goalkeeperul Forestei intervenind prompt de fiecare dată. În minutul 20, Vasile Nicolae a centrat de pe dreapta, pentru apariția în careu a lui Mera, a cărui lovitură de cap a trecut însă puțin peste poartă. Un minut mai târziu, același „Ciubuc” a centrat din corner, pentru reluarea lui Krausz, „din prima”, însă pe direcția lui Bîlbă. 2-0 s-a făcut în cele din urmă în minutul 27, atunci când Poparadu i-a așezat balonul lui Vasile Nicolae, care a șutat plasat, de la 16 metri, fără speranțe pentru tânărul portar al Forestei. Până la pauză, am mai consemnat două ocazii notabile, câte una de fiecare parte. Politehnica a trecut pe lângă majorarea scorului prin Sorescu, ajuns singur cu Bîlbă, însă șutul șeptarului a trecut mult pe lângă colțul lung. În fine, în minutul 44, Lupușor a tras de la 20 de metri, puțin pe lângă buturile poliste.

Repriza a doua a început promițător, însă ritmul s-a stins, încetul cu încetul, oboseala și chiar relaxarea făcându-și loc în joc. În minutul 48, nou-intratul Martin a rămas singur cu Dur-Bozoancă, însă a trimis în plasa laterală. Două minute mai târziu, Plămadă a avut culoar de șut, de la 20 de metri, dar a tras peste transversală. Șansă uriașă, tot pentru poliști, în minutul 65, atunci când, după o ieșire hazardată a lui Bîlbă, Giuricici s-a trezit cu mingea la picior, în fața porții goale, însă nu a nimerit ținta. Nu a făcut-o nici Plămadă, în minutul 75, atunci când a primit o pasă excelentă de pe stânga, de la Taub, în „gura” porții, dar a trimis peste transversală. Ultima șansă importantă de gol a aparținut însă Forestei, prin Onofraș, care a șutat de la 25 de metri, la mică distanță de vinclu.

Politehnica s-a impus astfel cu 2-0, într-un meci în care nu a întâmpinat mari probleme, dar în care ar mai fi putut puncta la golaveraj. În ultimele zece minute s-a aflat pe teren și Alexandru Gașpar, mijlocașul în vârstă de 15 ani bifând a doua sa apariție din acest sezon în Liga a II-a.

Politehnica Timișoara (antrenor Antonio Foale): Dur-Bozoancă – Motreanu, Bilia, Mera (cpt.), Taub – Coadă (68, Giuricici), Krausz – Sorescu, Poparadu (80, Gașpar), V. Nicolae (68, Schieb) – Plămadă
Foresta Suceava (antrenor Florentin Petre): Bîlbă – Onofraș, Opriș, Makriev (25, R. Martin), Mateciuc – V. Stănescu, Dănilă – Mușea, Sumănariu, Lupușor – M. Matei (cpt.) (44, Netea)