Având în vedere informațiile apărute în spațiul public, conform cărora transferul jucătorului Alexandru Băluță la Politehnica Timișoara nu s-a concretizat deoarece în urma unui raport de scouting s-a stabilit că fotbalistul „e de evitat”, clubul nostru face următoarele precizări:

Alex Băluță este un jucător cu calități certe și a fost dorit de Poli. În calea înțelegerii nu au stat anumite probleme ori deficiențe ale jucătorului (în teren sau în afara lui) relevate într-un raport de scouting.

Transferul lui Alex Băluță la Poli nu s-a realizat deoarece, după data limită la care trebuia semnat contractul dintre jucător și club, acesta a ales să semneze cu o altă echipă.

Alexandru Băluță a semnat cu Chindia Târgoviște și îi urăm succes atât lui cât și noului său club.

Dinu Bara, director general Politehnica Timișoara