Vlad Țăran (36 ani) este noul preparator fizic al Politehnicii Timișoara.

Vlad s-a născut pe 26 martie 1990, la Sibiu. Este absolvent al masteratului în Sport, Antrenament și Nutriție al Universității Europea din Madrid (Spania), instituție parteneră a clubului Real Madrid. A efectuat practica la Getafe, în perioada în care antrenorul echipei spaniole era Cosmin Contra, și la Real Madrid Castilla. În perioada 2015-17 a fost preparator fizic în stafful loturilor naționale ale României, inclusiv la prima reprezentativă. A mai activat pe aceeași poziție în străinătate, în Arabia Saudită, la cluburile Al-Tai și Abha. În țară a fost preparator fizic la cluburile Ceahlăul Piatra-Neamț, CS Mioveni, FC Rapid, FC Hermannstadt, UTA Arad și, ultima dată, la CSC Șelimbăr în Liga 2.

„Sunt mândru că am reușit să semnez cu Poli. E o echipă pe care de mic, nu pot să spun că am ținut cu ea, dar am urmărit-o, era în perioada anilor 2000, eu am prins-o ca o forță și ținând minte suporterii și orașul acesta cum respira fotbal, simt că sunt mândru că am semnat aici. Mi-aș dori din suflet pentru oraș, pentru suporteri, să ne îndeplinim obiectivul!”

Vlad Țăran, preparator fizic Politehnica Timișoara

Bine ai venit la Poli, Vlade!