FC Academica Clinceni vs Politehnica Timişoara

noiembrie 3, 2018 | 11:00 am
Stadion Clinceni

Recap

Final de meci. Academia Clinceni vs Politehnica Timişoara 2-0. Băieţii în Ghete au făcut un joc slab, cu un uşor plus în a doua repriză, dar trebuie să menţionăm faptul că trupa noastră a început meciul cu 5 jucători U21 în primul 11 şi alţi 5 pe banca de rezervă. Ne vedem luni, în data de 12 noiembrie, ora 18:00, pentru disputa cu Sportul Snagov. Înainte Politehnica!

Min. 88 Debutează la Politehnica tânărul Popescu care îl înlocuieşte pe Jurj.

Min. 85 Lazea preia la 20 de poartă şi şutează fără efect pe tabela de marcaj.

Min. 77 Costin Gheorghe şutează de la 17 metri peste poartă.

Min. 76 Vidrăşan a primit galben după ce a lovit mingea fără acordul arbitrului.

Min. 74. Jurj faultează şi primeşte cartonaşul galben.

Min. 70 Bedea execută o lovitură liberă. Din păcate, poliştii aflaţi în careu nu reuşesc să trimită mingea către poarta apărată de Vâlceanu.

Min. 63 Gol! Barbu punctează fără emoţii de la punctul cu var. Scorul se majorează la 2-0 pentru Academia Clinceni.

Min. 62 Penalty pentru Clinceni după ce noul intrat Nicola a fost faultat clar în careul nostru.

Min. 55 Politehnica domină ocazional, pasând în a doua treime.

Min. 47 Bedea este lansat în diagonală, dar portarul ilfovenilor ajunge înaintea lui.

Pauza. Politehnica Timişoara este condusă la pauză de Academia Clinceni în urma golului înscris de Patriche în minutul 25.

Min. 45+1 Velici execută în zid, fără să pună în pericol poarta lui Vâlceanu.

Min. 45 Lovitură liberă pe 16 metru pentru Poli.

Min. 43 Corner executat de Barbu. Mingea ajunge la Patriche care trimite peste poartă.

Min. 37 Ocazie pentru Poli. Veloci a şutat, iar Vâlceanu respinge greu.

Min. 33 Murariu scoate o minge periculoasă.

Min. 29 Bedea şutează slab către poarta ilfovenilor.

Min. 25 Gol! Academia Clinceni a deschis scorul în urma unui corner. Patriche a rămas cu mingea la picior în careul nostru şi a înscris în stânga lui Murariu.

Min. 13 Şut al lui Barbu de la 25 de metri care trece mult peste poarta.

Min. 11 Gelu Velici pătrunde în banda însă nu reuşeşte să centreze pentru coechipierii din careu.

Min. 9 Începutul de meci este uşor dominat de Academia Clinceni, dar fără faze periculoase la poarta lui Rareş Murariu.

Min. 1 A început meciul.

În tribunele stadionului se află în jur de 70 de suporteri veniţi de la Timişoara.

Politehnica Timișoara evoluează astăzi pe terenul unei echipe în formă în acest sezon de toamnă, Academica Clinceni. Formaţia pregătită de fostul polist Ilie Poenaru ocupă locul 2 în ierarhia ligii secunde, având înaintea etapei a 15-a cel mai bun atac (31 de goluri marcate, la fel ca „U” Cluj) şi cea mai solidă apărare (doar opt goluri primite).

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu – Achim, Răuță, Patriche (cpt.), Dobrescu – V. Olariu, B. Barbu – Gliga, R. Ion, Horșia – A. Șut.

Rezerve: A. Cristian – Șandru, C. Gheorghe, Mihalcea, Pațurcă, Găină, Nicola

Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Jurj, Mera (cpt.), Nicolescu, Cojocaru – Vidrăsan, Lazea – Bedea, Bozian, Miholca – Velici.

Rezerve: D. Munteanu – C. Popescu, Coadă, Plămadă, Cherecheș, Szasz, Schieb

Arbitri: Adrian Ilyeș (Ploiești) – George Duță, Alexandra Petrea (ambii din Bacău). Rezervă: Alin Gheorghe (Ploiești). Observatori: Valeriu Ioniță (București), Stere Guteanu (Techirghiol, Constanța).