Metaloglobus Bucureşti vs Politehnica Timişoara

noiembrie 28, 2018 | 2:00 pm
Stadion Metaloglobus

Recap

FINAL! Victorie extrem de importantă pentru Politehnica, obținută în prelungiri, pe terenul lui Metaloglobus. E primul succes după cinci etape pentru alb-violeți.

Min. 90+3 Cojocaru intră în locul lui Cherecheș la Poli.

Min. 90+1 0-1 GOOOOL POLI! Ionuț Plămadă a înscris cu un șut din lateral stânga, de la 14 metri, care îl învinge pe Geantă.

Min. 87 Cursă a lui Herea în flancul stâng, urmată de o centrare periculoasă în careu, dar Niculae și Potecea se încurcă reciproc.

Min. 82 Bedea s-a ciocnit de Costache la limita careului de 16 metri, dar arbitrul Omar Dumitrică lasă jocul să continue.

Min. 75 Schimbare și la Poli: Bozian îi lasă locul lui Miholca.

Min. 70 Bedea șutează de la 25 de metri la câțiva centimetri peste transversală.

Min. 68 Cherecheș a centrat în careu din lovitură liberă, dar Geantă a prins mingea din fața lui Plămadă.

Min. 65 Potecea a șutat din marginea careului foarte aproape de țintă.

Min. 63 V. Andrei șutează de la 18 metri, dar Munteanu s-a întins și a reținut.

Min. 60 Început de repriză secundă fără faze periculoase de poartă, dar cu o ușoară notă de dominare a gazdelor.

Min. 53 Herea vede și el cartonașul galben.

Min. 46 A început repriza a doua. Buzea i-a luat locul lui Negotei în tabăra bucureșteană.

Pauză în cartierul Pantelimon. 0-0, după o primă repriză dominată de alb-violeți, care au fost mai prezenți în zona careului advers dar, deocamdată, fără rezultate și pe tabela de marcaj.

Min. 45 O nouă ocazie pentru Poli: Cherecheș bate o lovitură liberă de pe partea dreaptă, apărarea bucureșteană respinge la 17 metri, de unde Lazea șutează năprasnic, dar Geantă respinge.

Min. 40 Potecea șutează de la 18 metri, însă Dalin Munteanu, bine plasat, scoate de sub transversală.

Min. 37 Schieb pasează de pe dreapta pentru Plămadă, care a lăsat cu călcâiul pentru sosirea lui Nicolescu, iar acesta din urmă a tras pe lângă poartă, de la 17 metri.

Min. 35 Acțiune cursivă de atac, Bedea îi pasează lui Plămadă, blocat însă în momentul șutului de Sava.

Min. 23 Lovitură liberă executată de Bedea, pentru lovitura de cap a lui Nicolescu, dar mingea trece puțin peste poartă.

Min. 20 Contraatac polist, Bozian îi pasează lui Plămadă, care șutează periculos, de la 13 metri, dar Geantă respinge.

Min. 7 Cherecheș vede cartonașul galben, primul al întâlnirii.

Min. 3 Herea șutează din marginea careului, însă balonul e prins fără probleme de Munteanu.

Min. 1 A început meciul.

Politehnica Timișoara încheie turul campionatului de ligă secundă în cartierul bucureștean Pantelimon, acolo unde în urmă cu exact opt luni reușea să obțină o victorie categorică, cu 5-0.

Metaloglobus București (antrenor Cristian Popovici): Geantă – Costache, Panait, Sava, Negotei – Sota, Vl. Vlad, V. Andrei – O. Herea, Șt. Niculae, Potecea. Rezerve: Anca-Trip – Pham-Huy, Buzea, Culda, Ghenovici, Riza, M. Albert.
Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): D. Munteanu – Jurj, Mera, Scutaru, Cherecheș – Lazea, Nicolescu – Bedea, Bozian, Schieb – Plămadă. Rezerve: Borbei – Coadă, Cojocaru, Miholca, Ghinescu, Gașpar

Arbitri: Omar Dumitrică (Craiova) – Ciprian Iovu, Iulian Brînză (ambii din Botoșani). Rezervă: Răzvan Beldiman (Galați). Observatori: Cornel Sorescu (Pitești), Lucian Carjă (Constanța).