Politehnica s-a impus clar și în al treilea amical al iernii. A fost 4-1 (2-1) cu liderul Ligii a IV-a, Fortuna Becicherecu Mic.

Golurile au fost marcate de M. Ene (29p), Vidrăsan (34), Velici (48) și Cr. Ene (71), ultimul abia venit, ieri, la echipă. Pentru Fortuna, Zurbagiu (40) a înscris golul de onoare.
Antrenorul Cosmin Petruescu a utilizat două formule și două sisteme distincte în cele două reprize.

În prima, obișnuitul 4-2-3-1: D. Munteanu – Jurj, Mera, Scutaru, Cojocaru –Vidrăsan, Dros – I. Plămadă, M. Ene, Kiala – Alvarenga.

În a doua, 4-4-2: Murariu – Nicolescu, Coadă, Daminuță, Cherecheș – A. Manea, B. Vasile, Ignea, Schieb – Cr. Ene, Velici.

De remarcat prezența lui Alvarenga, un paraguayan venit în pregătiri, și absența lui Bedea (bolnav) și a juniorilor Borbei (aflat la naționala U16), D. Radu și Gașpar, ultimii doi fiind menajați.
Meciul s-a disputat pe o vreme închisă și friguroasă, pe parcursul reprizei secunde aprinzându-se nocturna sinteticului de la Baza 2.

Următorul joc al alb-violeților va fi sâmbătă, în ultima zi de cantonament, adversar fiind Millenium Giarmata.