La finalul săptămânii trecute, a căzut cortina peste sezonul de toamnă al Ligii a II-a. Politehnica Timișoara va intra în noul an de pe locul 11, după un parcurs sinusoidal, echipa pendulând de la victorii în fața unor adversari redutabili („U” Cluj sau Mioveni) la înfrângeri neașteptate (de pildă, cea de la Balotești).

Antrenorul Cosmin Petruescu a rulat 24 de jucători pe parcursul celor 21 de runde, iar cel mai utilizat a fost Bogdan Bozian. Acesta a contabilizat 1649 de minute, fiind singurul polist care a apărut în toate partidele din acest campionat. A fost titular de 20 de ori, iar o singură dată a intrat în teren din postura de rezervă. De altfel, vorbim și despre cel mai bun marcator al echipei din actuala stagiune, „Bozi” trecându-și în cont cinci reușite.

Podiumul prezențelor e completat de un tânăr, Raul Vidrăsan, închizătorul sosit de la Viitorul Constanța bifând 1449 de minute, și de căpitanul echipei, Ioan Mera, care a strâns 1428 de meciuri. La polul opus, cel mai puțin a evoluat Denis Radu, tânărul în vârstă de 15 ani aruncat în luptă pe finalul partidei cu Energeticianul, ultima din 2018 pentru Politehnica.

Iată situația minutelor bifate de poliști în actualul sezon, în paranteză fiind trecute prezențele ca titular, plus aparițiile de pe banca de rezerve:

Considerații

• Dintre cei utilizați, singurul fotbalist care nu se mai regăsește în momentul de față în lot e Dănuț Bilia. Acesta s-a despărțit de gruparea alb-violetă chiar înaintea ultimului meci din tur, victoria cu 1-0 cu Metaloglobus, din deplasare. De menționat că fundașul de bandă a fost și cel mai vârstnic jucător folosit în acest sezon, el urmând să împlinească 34 de ani în luna ianuarie.
  • La polul opus, cel mai tânăr jucător folosit în acest sezon e Denis Radu, component al generației 2003, pregătită de Iulian Prodana.
  • Media de vârstă a lotului utilizat în sezonul de toamnă e de 22,7 ani! De altfel, nu mai puțin de 11 jucători eligibili regulii Under 21 au bifat minute în actualul sezon pentru Politehnica.
  • Tot după 21 de etape scurse din sezonul trecut, Politehnica folosise 22 de jucători, deci cu doi mai puțini decât în actuala stagiune. Liderul minutelor jucate a fost atunci Dănuț Bilia, cu 1800, iar la polul opus se situa veteranul Alin Crișanov, cu 29 de minute.