Nimeni n-ar fi anticipat ce scump avea să-și vândă pielea deja retrogradata CS Balotești la Timișoara.

Ilfovenii, așezați într-un 5-4-1, au jucat cu o motivație fantastică. După ocaziile lui Manea (11) și Ignea (13, 18), alb-violeții au deschis scorul prin Ignea, șut fără preluare din 8 m, în urma unei acțiuni a lui Ursu. În min. 19, oaspeții avuseseră o mare ocazie, dintr-un ricoșeu. Ignea ratează șansa desprinderii (min. 29), iar peste trei minute, total împotriva cursului jocului, oaspeții egalează. Stoica scapă pe contraatac, singur cu Murariu. Tot Ignea are o bună situație (36), iar peste un minut Marin prinde un șut sănătos din 25 m. 1-2, fanilor nu le vedea să creadă. Favoriții erau conduși la pauză, deși au dominat clar prima parte.

La pauză, Cherecheș cere schimbare, din motive medicale. Intră Plămadă, Dros trece fundaș stânga, sistemul devine 4-4-2. M. Ene (52) are o ocazie. Mera trece vârf. Și obține un penalty, transformat de același Ignea! Bedea (67) trece pe lângă gol. Peste un minut, Poli întoarce scorul prin Mera, cap din careul mic. Căpitanul și-a făcut datoria, revine în apărare. După ocazia lui Ursu (70), nebunia continuă. Noul-intrat Neagu scapă pe contraatac și, singur cu Murariu, îl execută pe portarul polist. 3-3. Mera trece din nou în rol de pivot. Are o șansă în min. 86. Poate că nimeni nu mai credea. Doar fanii. Și băieții din teren. Băieții în ghete. Min. 89. Mera, din nou el, portarul scoate, mingea ajunge la celălalt brav stoper polist. Scutaru, 4-3!

Final. Doamne, ce meci! Respirăm. Adânc.

Politehnica – CS Balotești 4-3 (1-2)

Au marcat: Ignea (21, 66p), Mera (68), Scutaru (89) – Al.I. Stoica (32), O. Marin (37), M. Neagu (75).

Politehnica: Murariu – Motreanu, Mera (c), Scutaru, Cherecheş (46, I. Plămadă) – B. Vasile (56, Bedea), Dros – Manea, Ignea, M. Ene – O. Ursu (90+2, Coadă). Rezerve: Borbei – Cojocaru, Trip, Cr. Ene. Antrenor: Cosmin Petruescu.

Baloteşti: Iordan (c) – Fl. Niculae, Flămânzeanu, M. Ghiţă, Capotă, M. Badea – Al.I. Stoica (71, R. Mihai), Clătinici, O. Marin (63, M. Neagu), Cocîrlă – F. Paraschiv (80, Bunea). Rezerve: Fulga – Marciuc, M. Ciobanu. Antrenor: Ciprian Niţă.

Arbitri: D. Voina – R. Nistoran (ambii Reşiţa), Fl. Pucheanu (Ulmi – jud. Dâmbovița).