Politehnica pleacă învinsă de la Mioveni, după un meci în care a jucat mai bine decât superior clasata echipă locală.

Încă din min. 6, alb-violeţii au ratat o ocazie uriaşă, Bedea nereuşind să reia în poartă, din 4 m! Peste trei minute, fundaşul Jurj şutează din careu, portarul respinge în corner.

Contrar cursului jocului, argeşenii deschid scorul. În min. 26, Hergheligiu, fost jucător în Liga I, şutează din 25 m, mingea îl atinge pe Mera şi intră în plasă. Acelaşi jucător şutează din 30 m, în min. 35, Murariu reţine cu emoţii.
În min. 55, Balint e la un pas de 2-0. Peste cinci minute, Murariu apără un şut de la distanţă al lui Rădescu. Au fost, practic, ultimele ocazii ale galben-verzilor.

Poli are şansa egalării în min. 64. Ursu – vârf împins în acest meci, echipa neavând atacant de meserie, din cauza indisponibilităţilor – este faultat în careu, tot el execută penalty-ul, dar trimite în bara din stânga lui Croitoru!! În toate cele şase meciuri oficiale ale anului, Poli a avut bare!!!

Încurajaţi non-stop de membrii Peluzei Sud şi câţiva fani rapidişti, elevii lui Petruescu domină clar, dar fără a-şi crea ocazii clare de gol. Doar noul intrat Trip, încă junior, e la un pas de a marca, în min. 86, dar trimite peste din careu.

CS Mioveni – Politehnica 1-0 (1-0)

A marcat: Hergheligiu (26).

Politehnica: Murariu – Jurj, Mera (c), Scutaru, Cherecheş – B. Vasile (79, Trip), Ignea – A. Manea (84, Vidrăsan), M. Ene (90, Dros), Bedea – O. Ursu. Rezerve: Borbei – Coadă, D. Radu, Gaşpar. Antrenor: Cosmin Petruescu.

Mioveni: Fl. Croitoru – Kilyen, Celea, Beţa, Burnea (c) – Rădescu, R. Lazăr, Traşcu (70, M. Şerban), Hergheligiu (81, Robert Boboc) – V. Balint (60, Năstăsie), Măzărache. Rezerve: Sima –C. Alexe, R. Gherghe, A. Călin. Antrenor: Daniel Opriţa.

Arbitri: M. Ardelean – C. Băla (ambii Arad), I. Corb (Satu Mare).