Politehnica Timișoara a pierdut astăzi, în deplasarea de pe terenul echipei clasate pe locul 2, Academica Clinceni. Trupa ex-polistului Ilie Poenaru s-a impus cu 2-0, însă tehnicianul alb-violeților, Cosmin Petruescu, spune că echipa sa ar fi putut mai mult astăzi, mai ales că a controlat jocul în a doua sa jumătate. De remarcat căîn primul 11 al timișorenilor au figurat cinci jucători sub 21 de ani, pe raportul de joc fiind înscriși în total zece jucători eligibili acestei reguli.

„A fost o primă repriză modestă a noastră din punctul de vedere al posesiei și al fazei de atac. Am primit un gol dintr-o fază fixă, după o minge căzută pe spatele unui jucător al nostru, la o îngrămădeală în careu. Deci nu pot să fiu mulțumit de jocul din prima repriză. Am și început meciul cu cinci jucători U21, iar lipsa de experiență, cel puțin în prima repriză, și-a spus cuvântul. În repriza a doua s-au schimbat puțin datele problemei. Fiind un rezultat care nu ne avantaja, am scăpat de presiune, am ieșit mai mult la joc și, cred eu, am făcut o repriză secundă bună, spre foarte bună. Am mai primit un gol contrar cursului jocului, dintr-un penalti, despre care dați-mi voie să mă abțin de la a-l comenta. Plusurile acestui joc ar fi prestația de după pauză și faptul că doi jucători foarte tineri au primit minute astăzi, e vorba de Jurj și Popescu”, a declarat Cosmin Petruescu.

„Conferențiarul” spune că, după aspectul jocului din partea secundă, rezultatul final afișat pe tabela de pe „Clinceni Arena” e unul nedrept.

„Știam că întâlnim o echipă cu o calitate tehnică foarte bună, căreia îi place să joace fotbal, să aibă o posesie prelungită. Din păcate, nu am reușit să contracarăm acest joc în prima repriză. În partea a doua, cred că noi am fost echipa care a jucat fotbal, care a atacat mai mult, care a avut situații de poartă mai numeroase. A fost o frecvență bună de situații la poarta adversă, însă ne-a lipsit golul. Însă după aspectul jocului de după pauză, consider că rezultatul final e puțin nedrept”, a mai spus Petruescu.

După exact o oră de joc, Petruescu a mutat cu Plămadă și Schieb, în locul lui Bozian și Miholca, decizie pe care a explicat-o astfel: „Aveam nevoie de puțin mai multă viteză pe faza de construcție. Acesta e motivul pentru care au fost înlocuiți atât Bozian, cât și Miholca, doi jucători de creație, combinativi, dar a căror calitate de bază nu este viteza. Am introdus doi jucători de viteză, Plămadă și Schieb. Din păcate, Marvin vine după o pauză destul de lungă, cauzată de o accidentare, însă mă bucur că acest meci nu a lăsat urme, cel puțin nu până în acest moment. Încetul cu încetul, trebuie să își recapete și el ritmul de joc, pentru că e un tânăr de perspectivă pe care noi ne bazăm în continuare. În fiecare ciclu săptămânal pregătim ambele faze ale jocului, uneori mai mult cea ofensivă. Din păcate, ne lipsește puțin inspirația în ultimii 30 de metri. Un motiv ar fi și faptul că își doresc cu toții foarte mult să înscrie. Cu siguranță că îi apasă și pe ei numărul de goluri marcate, care nu e mare. Dar, după cum s-a văzut, în fiecare partidă avem ocazii de gol, ceea ce e dătător de speranțe pentru viitor. Sperăm ca, odată cu etapa următoare, să vină și acea deblocare la nivel mental”.

Pentru Politehnica urmează un meci dificil pe teren propriu, tot împotriva unei ilfovene, Sportul Snagov, un meci pe care antrenorul Cosmin Petruescu îl dorește neapărat câștigat.

„Am demonstrat că avem resurse să câștigăm în fața oricărui adversar. Inclusiv în jocul de astăzi… Repet, primele 30 de minute au fost modeste de partea noastră. În rest, am demonstrat că putem juca de la egal la egal și cu echipa de pe locul 2”, a conchis Petruescu.