Echipa de fotbal Politehnica Timișoara a remizat cu FC Bihor, în etapa a 2-a a play-off-ului Ligii a III-a. Scorul a fost, din nou, egal. Acum 0-0, după ce, în cele două partide din sezonul regulat, tabela a arătat 1-1.

Ocaziile începutului de meci le-au aparținut lui S. Jurj (6, Murariu respingând de sub transversală), Chitaș (8, șut la colțul scurt), respectiv Olariu (3, în urma unui corner, a trimis peste).

Poli a rămas în 10 oameni încă din minutul 17, când stoperul junior Vlaicu a fost eliminat pentru fault.

Dominarea ulterioară a gazdelor a venit logic, dar în afara unei bare (23), ocaziile mari au lipsit. În repriza secundă, căpitanul Bocșan a trimis un ”cap” peste transversală (59). Șansele gazdelor au fost irosite în min. 72 (respingere Haloș) și 79 (Ciocan, din lovitură liberă).

La alb-violeți a debutat Bărbuț, abia transferat cu o zi înainte. El a fost titular, ca mijlocaș dreapta (echipa jucând azi într-un sistem 4-2-3-1), dar a trebuit schimbat în min. 29, din cauza unei accidentări.

Un alt debut, dar doar pe foaia de joc într-un meci oficial, e cel al lui Sfichi. Junior (n. 2007), fundaș lateral, român născut și crescut în Anglia (la Eagles Academy din Londra, școala de fotbal a lui Gabriel Dumitru, fostul jucător din anii ‘90, de la FC Argeş, Rapid, Dinamo şi Universitatea Craiova), el s-a aflat în probe în perioada de iarnă, fiind ulterior legitimat.

Să mai remarcăm revenirea pe teren, după accidentare, a lui Marincu.

La final, jucătorii timișoreni și-au salutat fanii veniți, ca în toate deplasările.

Politehnica: Murariu – Haloş, Bocşan (c), Vlaicu, R. Ciurel – Pureca, Olariu (90+3, I. L. Rotariu) – Bărbuţ (30, Istratie), Pamfile, Curescu (75, Marincu) – D. Popa. Rezerve: Miklos – Roșu, D. Ciurel, Adamcsik, Oprea, Sfichi. Antrenor: Paul Codrea.

FC Bihor: Pînzariu – C. Jurj, Preklet, Băican, Ioviţa (56, Gagyi) – R. Farcaş (c; 75, B. Vasile), Gunie (46, Gîdea) – Vînău, Moga (56, Ciocan), Chitaş (64, Tincău) – S. Jurj. Antrenor: Florin Farcaş.