Echipa de fotbal Politehnica Timișoara a câștigat, din nou, și tot la limită, cu 2-1 (1-1), meciul cu CSC Peciu Nou, în prima etapă din play-off-ul Ligii a III-a.

După șansele lui Curescu (10, acțiune personală finalizată cu șut în brațele portarului, și 29, ocazie mare, portarul respinge în corner), respectiv Ignea (17, lovitură liberă din lateral stânga, Murariu respinge în corner), oaspeții au deschis scorul în min. 34. Atunci, căpitanul Bud a interceptat la o greșeală individuală a apărării timișorene, a scăpat singur cu portarul și a trimis la colțul lung. Peste doar patru minute, același inepuizabil și zbuciumat Curescu egalează, din stânga, din careu, minge deviată de un adversar în plasă. 1-1, pauză.

După reluare, galeria își începe recitalul. În min. 61, Istratie și D. Ciurel, abia intrați, au o dublă ocazie. Peste două minute, ultimul trimite un șut lobat, puțin peste. În min. 73, Curescu șutează peste. La fel, Olariu, după trei minute. Min. 86, cap Istratie, bară! Se intră în prelungiri. Oprea, un alt nou intrat, junior poreclit ”Spaniolul”, e faultat în careu, iar căpitanul Bocșan transformă. 2-1, e min. 90+2!! Peste trei minute, suntem deja în 90+5, Rotariu, și el nou intrat, lovește și el bara! Și e final, ce final!

Politehnica: Murariu – Haloş, Vlaicu (60, D. Ciurel), Bocşan (c), R. Ciurel – Olariu (88, Rotariu), Pureca, Pamfile – Prună (88, M. Oprea), Mura (60, Istratie), Curescu (78, Adamcsik). Rezerve: Miklos – Roșu, Marincu. Antrenor: Paul Codrea.