Echipa de fotbal Politehnica Timișoara a fost eliminată în turul al 2-lea al Cupei României. Pe stadionul Tineretului din Lugoj, alb-violeții au încheiat 0-0 cele 90 de minute cu Phoenix Buziaș, după ce gazdele au avut o bară în min. 80.

S-a terminat însă 2-0 pentru Phoenix, prin goluri marcate la începutul, respectiv la sfârșitul celei de-a doua reprize de prelungiri: Ferțu (min. 107) și Nagy (min. 119). Astfel, echipa antrenată de Cosmin Petruescu se califică mai departe.

Poli a evoluat în noul echipament, marca Errea, cu tricouri în dungi orizontale alb-violet, șorturi și jambiere albe. Antrenorul Paul Codrea nu a putut conta pe Mura (suspendat), Careba, R. Ciurel și Olariu (accidentați).

În pofida înfrângerii, numeroșii fani viola și-au aplaudat, la final, favoriții.

Chiar în ziua meciului, înainte de start, s-a aflat componența seriilor de Liga a III-a, cele două echipe fiind plasate în serii diferite.

Politehnica: Murariu – D. Radu (D. Roșu), Bocșan (c), Vlaicu, Taub – Pureca (E. Adam), I.L. Rotariu (Curescu), D. Ciurel – Marincu (Ehling), Pașcalău (Huminic), D. Popa. Rezerve: Miklos – M. Oprea.

Sâmbătă, de la ora 11, Poli va susține un amical cu CSM Deva, în deplasare.