• Bogdan Bozian - 2 goal(s)
septembrie 1, 2018 | 11:00 am
Stadion Aerostar

Recap

Final de meci! Politehnica obține trei puncte prețioase pe terenul Aerostarului și leagă două victorii în campionat.

Min. 90 Trei minute de prelungire la Bacău.

Min. 84 Încă o schimbare la Poli: iese Velici, intră Lazea.

Min. 80 Ocazie imensă pentru Aerostar: Buhăcianu îi așează balonul lui Vraciu, care trimite însă din poziție ideală pe lângă poartă.

Min. 71 Schimbări în ambele tabere. La Poli, a intrat Nicolescu în locul lui Bilia, iar la Aerostar, Hurdubei i-a lăsat locul lui Istrate.

Min. 65 La Poli, Plămadă îi lasă locul în teren lui Bedea, aflat la debutul oficial în alb-violet.

Min. 64 1-2 GOL Aerostar! Cătălin Vraciu a redus diferența, cu o lovitură de cap, după centrarea de pe dreapta trimisă de Sahru.

Min. 63 Un nou șut periculos, expediat de Hurdubei, de la 16 metri, pe lângă poartă.

Min. 61 Căinari șutează periculos de la 18 metri, dar Murariu respinge spectaculos în corner.

Min. 60 Schieb întreprinde o acțiune personală pe banda dreaptă, pătrunde în careu și scoate în centru pentru Bozian, care ratează însă execuția.

Min.59 Velici îl întoarce pe Ichim și șutează la colțul scurt, din lateral dreapta, dar Hărăguță reține.

Min. 58 O nouă schimbare la Aerostar: iese Adăscăliței, care tocmai văzuse cartonașul galben, și întră Chirilă.

Min. 57 Corner executat de pe stânga de Plămadă, mingea îl depășește pe Hărăguță, dar defensiva reușește să îndepărteze pericolul.

Min. 53 0-2 GOOOOL POLI! Bozian realizază „dubla”, cu un șut de la 12 metri, fără preluare, la firul ierbii, după o așezare a lui Schieb de pe stânga.

Min. 51 Cartonaș galben văzut de Bilia.

Min. 46 A început repriza a doua. La băcăuani, a intrat Sahru în locul lui Roșca.

Pauză la Bacău. Politehnica conduce cu 1-0, prin golul lui Bozian din finalul primei reprize.

Min. 45 0-1 GOOOOL POLI! După o pasă primită de la Plămadă, cu călcâiul, Bozian șutează de la 10 metri, mingea îl lovește pe Ichim și îl păcălește pe portarul Hărăguță.

Min. 36 Bilia l-a găsit cu o pasă pe Bozian, care a șutat de la 16 metri, în transversală!

Min. 29 Vraciu scoate din stânga balonul la Hurdubei, care șutează periculos, dar Scutaru a deviat cu capul în corner. La faza fixă rezultată, Adăscăliței a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

Min. 26 Același Bozian trimite din șase metri în brațele lui Hărăguță.

Min. 25 Șut al lui Bozian de la marginea careului, Adăscăliței respinge cu capul din fața porții. Alb-violeții au pus de câteva minute stăpânire pe joc.

Min. 21 Schieb a șutat violent din lateral stânga, însă balonul a trecut peste poartă.

Min. 19 Perioadă mai bună de joc pentru Aerostar. Băcăuanii au beneficiat de trei lovituri de colț până în acest minut, însă apărarea alb-violetă a reușit să respingă de fiecare dată.

Min. 13 Cartonaș galben văzut de Vidrăsan pentru un fault asupra lui Roșca.

Min. 11 Mihălăchioaie a centrat de pe dreapta pentru lovitura de cap a lui Buhăcianu, dar care nu i-a pus probleme lui Murariu.

Min. 8 O pasă trimisă în fața porții de Plămadă pentru Velici, care ratează întâlnirea cu balonul.

Min. 6 Un șut spre poartă, expediat de Bozian, care nu nimerește însă ținta.

Min. 5 Velici șutează de la 16 metri, pe direcția lui Hărăguță, care reține cu siguranță.

Min. 1 A început meciul.

__________________________________

Politehnica Timișoara încearcă să obțină a doua victorie stagională într-una dintre cele mai lungi deplasări ale campionatului. De la ora 11.00, alb-violeții vor evolua pe terenul nou-promovatei Aerostar Bacău.

Aerostar Bacău (antrenor Cristian Popovici): Hărăguță – Mihălăchioaie, Florescu, A. Ichim, Chirilescu – Roșca, Căinari, Adăscăliței (cpt.), Hurdubei – Vraciu, Buhăcianu. Rezerve: Potcoavă – Pavel, Istrate, Sahru, Chirilă, Mihăieș, Ardei
Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Bilia, Scutaru, Mera (cpt.), Cherecheș – Vidrăsan, Ignea – Plămadă, Bozian, Schieb – Velici. Rezerve: D. Munteanu – Bedea, Ghinescu, Lazea, Coadă, Cojocaru, Nicolescu.

Arbitri: Cristian Codrea – Radu Despa, Cristian Lucaci (toți din Baia Mare). Rezervă: Ciprian Aelenei (Iași). Observatori: Ion Negoescu (Târgoviște), Simona Renta (Galați).