• Laurenţiu Marinescu - 2 goal(s)
septembrie 16, 2018 | 1:00 pm
Stadion "Ilie Oană"

Recap

Final de meci. Petrolul se impune cu 2-0, ambele reușite venind în prelungirile partidei.

Min. 90+4 2-0 Contraatac al Petrolului, finalizat de Saim, cu un șut în vinclu, de la 16 metri, după o pasă primită de la Lumu. Marcatorul a văzut și galben, pentru că și-a scos tricoul.

Min. 90+2 1-0 Gol Petrolul. Laurențiu Marinescu înscrie cu un șut din șapte metri, după o minge așezată de Ghinga, care protejează în fața lui Scutaru.

Min. 88 Ultima schimbare și la Poli: iese Velici, intră Bănică.

Min. 86 Și Bedea vede galben, după o intrare dură asupra lui Ghinga. Multă nervozitate în tabăra polistă pe acest final de meci.

Min. 85 Marinescu execută din zona punctului cu var lovitura liberă indirectă, însă balonul e deviat în corner de zidul polist. Și Scutaru vede galben pentru proteste.

Min. 83 Lovitură liberă indirectă dictată pentru un joc periculos al lui Mera. Plămadă e avertizat pentru proteste.

Min. 80 Centrare periculoasă din stânga a lui Ștefănescu pentru Lumu, însă olandezul nu ajunge la întâlnirea cu balonul.

Min. 79 Șaim reia cu capul din opt metri, însă prea moale, iar Murariu reține.

Min. 77 Marinescu trimite din lovitură liberă în careu, periculos, însă Murariu boxează și îndepărtează pericolul.

Min. 74 Murariu vede galben pentru tragere de timp.

Min. 73 Ultima schimbare la gazde: iese Ciocâlteu, intră Ștefănescu.

Min. 70 A doua schimbare la Poli: iese Bozian, intră I.Plămadă.

Min. 66 Prima schimbare la Poli: iese Nicolescu, accidentat, și intră Lazea.

Min. 58 Bilia șutează bine de la 30 de metri, din lovitură liberă, dar Tordai e atent și reține.

Min.57 Cartonaș galben văzut de Claudiu Herea.

Min. 54 O nouă schimbare la Ploieșteni: iese Arnăutu, intră Claudiu Herea.

Min. 53 Ghinga șutează de la 30 de metri, mult peste poartă.

Min.46 A început repriza a doua. La Petrolul, a intrat Lumu în locul lui Popescu.

Pauză pe stadionul „Ilie Oană”. 0-0, după o primă repriză cu puține evenimente.

Min. 41 Joc extrem de fragmentat, purtat în continuare doar în spațiul dintre cele două careuri.

Min. 28 Cartonaș galben văzut de Bozian, pentru un fault din spate asupra lui Popescu. Al doilea avertisment din tabăra timișoreană, după cel văzut de Velici, în minutul 13.

Min. 27 Ciocâlteu șutează de la 20 de metri, în brațele lui Murariu.

Min. 24 Corner executat de Popescu, de pe dreapta, Ghinga deviază în fața porții, pentru Arnăutu, care sare pe sub minge. Prima situație periculoasă de gol pentru gazde.

Min. 13 Corner pentru Poli, executat de Ignea, pentru lovitura de cap a lui Nicolescu, din șapte metri. Tordai, aflați în spatele liniei porții, a reținut, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

Min. 8 Început echilibrat, fără ocazii, deocamdată. Atmosferă frumoasă la Ploiești, creată atât de suporterii „găzarilor”, cât și de grupul de aproximativ 150 de poliști veniți de la Timișoara.

Min. 1 A început meciul.

Deplasare grea pentru Politehnica Timișoara, astăzi, în etapa a 7-a a Ligii a II-a. Alb-violeții evoluează, cu începere de la ora 13.00, pe stadionul „Ilie Oană”, terenul propriu al celor de la Petrolul Ploiești.

Petrolul Ploiești (antrenor Leo Grozavu): Tordai – Olaru, Fl. Plămadă, Cazan, Țigănașu – Ghinga (cpt.) – Popescu, Ciocâlteu, L. Marinescu, Șaim – Arnăutu. Rezerve: Isvoranu – Antoche, Cl. Herea, Grecu, Ștefănescu, Cruceru, Lumu
Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Bilia, Scutaru, Mera (cpt.), Cherecheș – Nicolescu, Vidrăsan – Bedea, Ignea, Bozian – Velici. Rezerve: Munteanu – Ghinescu, I. Plămadă, Cojocaru, Miholca, Lazea, Bănică

Arbitri: Vladimir Nagy (Aiud) – Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamț), Adrian Vornicu (Iași). Rezervă: Marius Naidin (Pitești). Observatori: Gheorghe Constantin (Suceava), Cristian Petropulos (Alba Iulia).