Sunt unele zile, în viaţă, ca şi în fotbal, când, oricât de mult ai vrea, nu-ţi iese nimic. O astfel de zi a fost azi pentru favoriţii admirabilei Peluze Sud.

Show-ul din start al fanilor, cu perdele de fum şi steaguri imense, ne amintea de fantasticele desfăşurări de forţe ale Commando Viola Ultra Curva Sud, de la mijlocul anilor `90.

Din păcate, favoriţii au rămas datori acestor suporteri cum puţini mai sunt în România de azi.

O primă repriză jucată cu frâna de mână trasă, în care, totuşi, au fost unele ocazii, majoritatea din lovituri de cap. Cr. Ene (16, 32), Mera (39), Ursu (45), respectiv Uyi (22). La pauză, nimic la nimic, adică 0-0.

La prima situaţie de gol a părţii secunde, oaspeţii deschid scorul. Francezul de origine cameruneză Chemin şutează din 15 m şi îl învinge pe Murariu. Era min. 54.
Iese Jurj, intră Manea, Bedea coboară fundaş dreapta. Iese Mihai Ene, intră Vidrăsan, care trece la închidere, iar Ignea urcă în spatele vârfului. Iese Bogdan Vasile, intră Plămadă, revenit după accidentare.

Ocaziile mari lipsesc însă. Doar Cherecheş (60) şi Ursu (85, 90) se apropie de gol. Dincolo, noul intrat Golda are şansa desprinderii în min. 78, dar Murariu scoate incredibil. Peste trei minute, Golda este eliminat.

Căpitanul Mera, stoperul cu alură de baschetbalist, este aruncat în atac. Jocul nu are însă orizont şi se încheie cu o înfrângere neaşteptată şi grea.

Fanii aşteaptă acum ca băieţii să se revanşeze într-un derby şi mai important. Cel mai important. Cel cu UTA, sâmbăta viitoare, pe malul Mureşului.

Politehnica – ACS Poli 0-1 (0-0)

A marcat: Chemin (54).

Eliminat: Golda (81).

Politehnica: Murariu – Jurj (60, Manea), Mera (c), Scutaru,Cherecheş – Ignea, B. Vasile (75, I. Plămadă) – Bedea, M. Ene (64, Vidrăsan), O. Ursu – Cr. Ene. Rezerve: Borbei – Coadă, Cojocaru, Dros. Antrenor: Cosmin Petruescu.

ACS Poli: D. Moldovan – Ţîgîrlaş, Paramatti (c), Uyi, Vl. Olteanu – D. Munteanu –Chemin (70, Golda), D. Codrea, Buzan, Călugher (79, Manolache) – Bădăuţă (60, Sidorenco). Rezerve: M. Contra – D. Pop, Ghidurea, L. Oprea. Antrenor: Valeriu Răchită.

Arbitri: M. Chiţu – G. Catană (ambii Târgovişte), R. Dobre (Şotânga – jud. Dâmboviţa).