Derby-ul Timișoarei a fost tranșat în primul minut de prelungire. Atunci, noul intrat Mihai Ene, fost la Poli, a transformat impecabil o lovitură liberă din 20 m ușor lateral stânga, mingea lovind bara laterală de la colțul scurt înainte de a intra în plasa porții lui Murariu, fostul său coleg de generație de la Academia Hagi.

Meciul se îndrepta spre 0-0, deși ocaziile nu au lipsit. Încă din min. 2, ex-polistul Sofran a șutat din careu, Murariu a parat. Taub trimite din careu în min. 10, portarul apără. Țvetkov șutează de la distanță, portarul apără (min. 23). Gavra are două șanse aproape la indigo, trimițând pe lângă, din careu, la colțul scurt (min. 28 și 33).

În partea a doua, Gladun trimite un ”cap” în transversală, la un corner (min. 50). peste șase minute, Poli are o ocazie uriașă, Benzar scapă singur cu Toroc, dar nu reușește deschiderea scorului. Imediat, Zimța șutează de la distanță, pe lângă. Sofran trimite din afara careului, pe lângă (min. 62). Bakoș șutează, portarul reține (min. 64). În min. 84, gazdele beneficiază de o indirectă din careu, dar Fridrich trimite în ”zid”.

În clasament, Poli are doar 8 puncte și a căzut pe locul 20, ultimul.

Karatasios și Celani, ultimele transferuri ale echipei, nu au putut fi legitimați încă, deoarece ”cartea verde” n-a sosit în timp util.

Ripensia – Politehnica 1-0 (0-0)

Ripensia: Toroc – Zamfirescu, Lalic (74, Țieranu), Fridrich, Gladun – Morariu (74, T. Călin), Stoi (c) – Sofran (74, M. Ene), Zimța (90+3, Mihart), Mogoș (46, Piftor) – Gavra. Rezerve: Șt. Dobre – Zetu, D. Ciurel, R. Stoica. Antrenor: Iulian Muntean

Politehnica: Murariu – D. Radu, Bocșan (c), Germinio, Taub – Bakoș (72, D. Olariu), Țvetkov – Bîrnoi (85, Oanea), Zaluschi (63, A. Ignea), D. Benzar (63, Tudoran) – P. Popescu. Rezerve: Isvoranu – Milea, A. Mada, S. Pană, Bătănaşi. Antrenor: Octavian Benga

Arbitru: Vl. Nagy (Măhăceni – jud. Alba)