Politehnica Timișoara a fost învinsă chiar pe stadionul „Dan Păltinișanu”, de Sportul Snagov, în ultimul joc al etapei a 16-a al Ligii a II-a. Ilfovenii lui Laszlo Balint s-au impus cu 2-1, pricinuind alb-violeților cea de-a treia înfrângere consecutivă, după cele cu UTA și Academica Clinceni.

Startul a fost însă favorabil timișorenilor, care au deschis scorul la prima fază periculoasă de gol al meciului. În minutul 10, Dănuț Bilia a transformat o lovitură liberă de la 18 metri, cu un șut la firul ierbii, în dreapta lui Iacob. Avantajul poliștilor se putea dubla două minute mai târziu, atunci când Plămadă a șutat din lateral dreapta, la o palmă de stâlpul de la colțul lung. Snagovul a reușit egalarea, ajutată și de șansă, în minutul 15, atunci când Huiban a centrat de pe dreapta, Hlistei a reluat cu capul, iar Bilia a deviat nefericit în propria poartă, anulând avantajul pe care tot el îl adusese echipa.

Au urmat momente mai bune de joc ale oaspeților, care au irosit o șansă imensă de gol în minutul 18, atunci când Hlistei a scăpat spre poartă și a trimis, din dreapta, razant pe lângă stâlpul de la colțul lung. Al doilea gol al snagovenilor a venit tot cu o doză importantă de șansă, în minutul 30, atunci când Vlădoiu a centrat lung de pe dreapta, Hlistei a recepționat și a combinat cu Huiban, care a șutat din unghi și din întoarcere, la colțul lung, surprinzându-l pe Murariu.

Cosmin Petruescu a mutat ofensiv la pauză, cu introducerea lui Velici în locul lui Vidrăsan, însă a și fost nevoit să schimbe portarul, Murariu acuzând o accidentare la spate, iar în locul său a intrat Dalin Munteanu, aplaudat la scenă deschisă de public la debutul în alb-violet. Iar goalkeeperul sosit de la concitadina Ripensia s-a și remarcat în minutul 50, atunci când a respins spectaculos balonul șutat din lovitură liberă de Vlădoiu, de la 25 de metri. Sportul a irosit o șansă bună și în minutul 57, printr-un alt jucător foarte tânăr, Borțoneanu, care a trimis puțin pe lângă poartă, din interiorul careului. Politehnica a replicat tot dintr-o lovitură liberă din preajma careului, executată în minutul 60 de Velici pe centrul porții, dându-i însă emoții lui Iacob.

Emoțiile s-au menținut la buturile portarului remarcat la Brașov, iar în minutul 76, Coadă a trimis, cu capul, puțin pe lângă poartă. Apoi, în minutul 78, Hlistei a fost la rândul său aproape de autogol, însă a respins în cele din urmă pe lângă poartă o minge centrată de pe stânga, din corner.

Trupa lui Laszlo Balint a rezistat și a gestionat eficient timpul rămas până a ultimul fluier. Ilfovenii se mențin în zona podiumului și continuă să nutrească ambiții de promovare, în vreme ce Politehnica a contabilizat al treilea eșec consecutiv și așteaptă meciul de sâmbătă, de la Balotești, pentru a pune capăt seriei negative.

Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu (46, D. Munteanu) – Bilia, Mera (cpt.), Coadă, Cojocaru – Lazea, Vidrăsan (46, Velici), Poparadu – Schieb, Bozian (74, C. Popescu), Plămadă
Sportul Snagov (antrenor Laszlo Balint): F. Iacob – Vlădoiu, V. Lică, Fl. Ilie, Oanea (80, Gîț) – V. Bărbulescu (cpt.), B. Stancu – Ioniță (86, D. Buia), Borțoneanu, Hlistei (90+1, L. Ion) – Huiban