O zi aproape ideală de duminică pentru trupele noastre din Academia Politehnica. Alb-violeţii sub 16 ani sunt ca şi calificaţi în play-off, un obiectiv de care sunt aproape şi tinerii polişti U17 după victoria superbă din derby-ul cu Ripensia.

Liga de Tineret

Derby-ul juniorilor mari s-a încheiat nedecis. Echipa noastră a fost întărită cu trei jucători U21, pe parcurs intrând şi Ionuţ Bătănaşi. Acest punct nu-i ajută foarte mult pe alb-violeţi în clasament, unde totalizează 11 şi păstrează şanse teoretice de a mai accede play-off-ul în Seria Vest.

În etapa a 10-a Politehnica U18 va evolua în fieful Universităţii Craiova, meci programat duminică, 23 octombrie, de la ora 12.00, pe terenul de la Centrul Turistic pentru Agrement si Sport Dolj.

POLITEHNICA – Ripensia 2-2 (0-0)

Au marcat pentru Poli: Bakoş şi Popeci

Politehnica U18 (antrenor Cristian Petcu): Urdeş – An. Manea, P. Paleacu, M. Oprea, A. Pop, F. Marincu (cpt.), Avramescu, E. Adam, M. Andone, C. Jurj. Au mai intrat: Popeci, Bakoș, Archindeanu şi Bătănaşi.

Liga Elitelor U17

Victorie superbă la categoria sub 17 ani a Ligii Elitelor. Alb-violeţii şi-au depăşit concitadinii roş-galbeni, care erau mai bine clasaţi înaintea acestei partide. Băieţii noştri au controlat complet partida de la Baza 2 şi şi-au mai creat ocazii importante şi pe lângă cele concretizate. În repriza secundă Ripensia a rămas în inferioritate numerică, dar balanţa jocului era deja înclinată. Poli a avut şase marcatori diferiţi, Sebastian Avramescu remarcându-se cu încă o „dublă”, după cea din runda trecută de la Sf. Gheorghe.

Tinerii lui Cristi Gălan au acum 15 puncte şi sunt aproape de calificarea în play-off. În runda viitoare Politehnica U17 joacă în deplasare cu Univ. Craiova, duminică, 23 octombrie, de la ora 14.00.

POLITEHNICA – Ripensia 7-1 (3-1)

Au marcat pentru Poli: Avramescu (2), A. Vlaicu, Erceanu, D. Macovei, Boariu şi D. Roşca

Politehnica U17 (antrenor Cristian Gălan): Balica – Tătaru, A. Vlaicu, Erceanu, Avramescu, T. Hus, P. Vela, M. Lazăr, D. Macovei, Boariu (cpt.), D. Roşca. Au mai intrat: Al. Novac – Chelariu, Semenciuc, K. Antal şi Şt. Vladu.

*Politehnica U18 şi U17 vor susţine miercuri pe arena „Ştiinţa” jocuri de verificare cu grupele similare ale echipei din Szeged (Ungaria).

Liga Elitelor U16

Alb-violeţii sub 16 ani au câştigat la Oradea şi sunt ca şi calificaţi în play-off cu două runde înainte de încheierea sezonului regular. În prima repriză nu s-a marcat pe „Tineretului”. Politehnica U16 a deschis scorul prin Bogdan Bratu în minutul 47, gazdele de la LPS Bihorul au egalat prin Alex Bocui 13 minute mai târziu iar victoria echipei noastre a fost adusă de Medard Kulcsar în minutul 78!

Politehnica e în Top 6 cu 18 puncte din nouă partide şi nu mai poate fi practic ajunsă, golaverajul fiind primul criteriu de departajare. Sâmbătă, 22 octombrie, de la ora 12.00, jucătorii pregătiţi de Paul Codrea primesc la Baza 2 replica celor de la LPS Satu Mare (formaţia aflată la şase puncte distanţă în spate), în runda a 10-a a sezonului regular în Seria 4.

LPS Bihorul Oradea – POLITEHNICA 1-2 (0-0)

Au marcat pentru Poli: B. Bratu şi Kulcsar

Politehnica U16 (antrenor Paul Codrea): Traia – An. Bologa, Şteta (cpt.), R. Laza, B. Bratu, R. Goia, L. Ardel, Fazekaş, Fotoniu, D. Bogdan, An. Mircea. Au mai intrat: Al. Cercel, R. Sîrbu, F. Roşu, Kulcsar şi L. Chiş.

Liga Elitelor U15

Elevii lui Alin Paleacu au început azi faza regională, unde se află în Seria 11, alături de Ripensia, Juventus Timişoara, CSM Reşiţa şi CS Moldova Nouă. Politehnica U15 a câştigat seria ei judeţeană şi a început noua fază a campionatului cu o victorie clară pe terenul cărăşenilor de la Moldova Nouă, scor 4-0. Nectarie Andrei a deschis scorul în minutul 24, Robert Miculescu l-a majorat 12 minute mai târziu. În partea secundă au mai punctat Andrei Tolcea (min. 53) şi Robert Dîrlea (64). Din păcate în repriza secundă Miculescu a suferit o entorsă la glezna piciorului drept.

În etapa a II-a, Politehnica U15 are duelul local cu echipa similară a Ripensiei, joc programat duminică, 23 octombrie, de la ora 10.00, la Baza 2.

CS Moldova Nouă – POLITEHNICA 0-4 (0-2)

Au marcat: N. Andrei, R. Miculescu, An. Tolcea, R. Dîrlea

Politehnica U15 (antrenor Alin Paleacu): Stanoilovici – Mixich, Sopco, Krista, Săvulescu, Dîrlea, Manoliu, An. Tolcea, Ozdemir (cpt.), N. Andrei, R. Miculescu. Au mai intrat: Al. Buzdugan, R. Tomesc, Brătoiu, D. Şandru.