Astăzi, la Baza 2 a Politehnicii, au avut loc primele jocuri din sferturile de finală ale Ligii Elitelor Under 15 (turneul zonei 3). Echipa noastră a învins UTA Arad (generaţia 2008) cu 5-0 (1-0) în al doilea meci al zilei.

Elevii lui Paul Codrea au dominat jocul, în timp ce puştii din Arad, cu o medie de vârstă puţin mai scăzută, au dat o replică bună până aproape de pauză. Scorul a fost deschis în minutul 35 (ultimul al primei părţi), în urma şutului trimis de Alex Matei din interiorul careului. În minutul 38 căpitanul Bogdan Şteta a finalizat cu gol din faţa porţii o acţiune bună colectivă. Iar cinci minute mai târziu a marcat şi Titu Bojin cu un şut pe jos. Scorul a devenit 4-0 din minutul 59, în urma reuşitei lui Andrei Mircea iar tabela a fost închisă de Rareş Laza (69), cu un şut din afara careului.

POLITEHNICA U15: Păsule – Fotoniu, An. Mircea (52, Kulcsar), Al. Matei, Şteta (cpt.; 56, L. Axinia), Bojin (52, L. Chiş), A. Radu (47, R. Laza), E. Adam, Cercel, B. Bratu (47, Fazekaş), Ardel. Antrenor: Paul Codrea.

UTA (2008): F. Pop – Vereş, Ancateu, M. Ene, D. Dolga, Hodoşan, Corchiş (52, Ronai), G. Păduraru (52, Şuşcă), Ţaroi (52, Burcă), T. Dronca (42, Cismaş), Popa-Leca (46, Glevan). Antrenor: Radu Mărginean.

Univ. Craiova – Pandurii Tg. Jiu 8-3

Primul joc al turneului organizat de Poli, duelul 100% oltean disputat la ora 11, a fost tranşat de favorita din Craiova. Au marcat pentru învingători: Teodor Luţă (min. 3, 45), Cosmin Stana (5, 58, 69) şi Dragoş Găină (9, 10, 60). Respectiv, Gheorghe Ciortan (8), Mihnea Tutunaru (37) şi Mario Ţambu (48), pentru gorjeni.

Universitatea Craiova U15: Cazacu – M. Pancu, G. Popescu, Buşe, Niculae, E. Popescu, Buşa, C. Stana, M. Ilie, T. Luţă, Găină. Au mai intrat: E. Cîrstea, M. Mitriţă, Băloi, Răduţ şi Piţiche. Antrenor: Bogdan Vrăjitoarea.

Pandurii Târgu Jiu U15: I. Buţă – Trancău, Rasoveanu, Surcel, Ciortan, Trăistaru, Lăpădat, Ţambu, Tutunaru, A. Filip, Brujan. Au mai intrat: M. Streja – Detculescu, Ilinca şi Belea. Antrenor: Alin Poenaru.

La capătul primei zilei clasamentul arată astfel: 1. U Craiova (8-3) 3 pt., 2. POLI (5-0) 3, 3. Pandurii (3-8) 0, 4. UTA 2008 (0-5) 0.

Următoarele jocuri se dispută duminică, 10 aprilie (Baza 2), după următorul program: UTA Arad 2008 – Univ. Craiova (ora 11:00); Pandurii Tg. Jiu – POLITEHNICA (ora 13:00). Primele două clasate se califică în faza semifinalelor.