Marți, 6 decembrie, Politehnica Timișoara a debutat în Cupa României, în faza șaisprezecimilor de finală, pe terenul echipei ACS Roma Florin Pădurean. Cu o echipă în care s-a completat perfect experiența senioarelor cu elanul junioarelor, Poli a trecut în optimile de finală după un meci dominat cap-coadă.

Mirel Albon a folosit în acest meci senioare care au jucat mai puțin în acest sezon în Liga 1, alături de junioare care au mai avut apariții la prima echipă – Rianna Fratuțescu (2007), Andra Mihăescu (2007), Alexandra Boboc (2007), Dana Cioablă (2007), Ionela Năstăsoiu (2006), dar și debutante – Patricia Șerban (2007), Elena Petrișor (2007) și Florentina Florea (2006).

Scorul a fost deschis de Alexandra Boboc cu un șut superb direct în vinclu de la peste 20 metri. Florentina Florea a făcut 2-0 cu un șut pe jos după o lovitură liberă bătută de Cristina Sucilă printre adversari, urmată de Anca Dobai cu un șut din lateral în urma unui corner. Sucilă a făcut 4-0, iar Șodinca a stabilit cu o dublă scorul la pauză: 6-0.

După ce Patricia Șerban a marcat pentru 7-0 la începutul reprizei secunde, Poli a avut un joc bazat pe posesie, creând câteva faze spectaculoase, neconcretizate însă cu gol. Ultimele goluri au fost marcate în ultimele minute, Dana Cioablă și Cristina Sucilă cu șuturi superbe de la distanță, iar Andreea Șepețan, după multe încercări, a închis tabela la 10-0.

Politehnica Timișoara își va afla adversara din faza optimilor de finală după ce se joacă toate meciurile programate în 7 decembrie.

Politehnica Timișoara: 30. Roșu Cosmina – 31. Sabina Scurtu, 13. Andra Mihăescu (25. Patricia Șerban 46’), 6. Rianna Fratuțescu (29. Elena Petrișor 46’), 2. Anca Dobai (11. Larisa Grigore 46’), 20. Alexandra Boboc (26. Dana Cioablă 46’), 16. Florentina Florea (17. Ionela Năstăsoiu 46’), 24. Cristina Sucilă, 23. Melisa Șodinca, 21. Aya Jamily, 19. Andreea Șepețan.