Politehnica Timișoara și Centrul Național de Pregătire s-au întâlnit astăzi pentru a treia oară în ultima lună pe „Știința”, iar după o remiză și un succes al alb-violeților, a venit și rândul tinerilor pregătiți de Cristian Petcu și Ionuț Vucea să se impună. Micii „tricolori” au învins cu 4-3, după ce, la finalul primei reprize, aveau avantaj de trei goluri pe tabelă.

Meciul de astăzi s-a jucat pe durata a trei reprize, prima având 45 de minute, iar ultimele două au durat câte o jumătate de oră. În primul mitan, junii de la CNP și-au impus clar punctul de vedere, chiar dacă Politehnica a aliniat o formulă apropiată de cea utilizată în campionat.

Scorul a fost deschis în minutul 18, de Bănceanu, care a recuperat o minge la 25 de metri de poarta lui Murariu și a înscris spectaculos, de la 20 de metri, în vinclu. Cei de la CNP și-au dublat avantajul în minutul 26, prin Pițigoi, care a profitat de o nouă eroare defensivă a alb-violeților și l-a învins pe Murariu, care a ieșit în întâmpinare, dar nu l-a mai putut opri pe atacant. În fine, 3-0 pentru „Centru” s-a făcut în minutul 41, și tot printr-o execuție de efect, Kecskes punctând de la 22 de metri, cu ajutorul transversalei!

În repriza secundă, Politehnica a fost aproape de a marca mai întâi prin nou venitul Istrătescu, al cărui șut a fost respins de pe linia porții de un fundaș al CNP-ului. Apoi, în al 15-lea minut al reprizei, Miholca a redus din diferență, cu un șut deviat, din interiorul careului. Politehnica s-a apropiat la o singură lungime în debutul părții a treia, atunci când Florin Lazea a transformat o lovitură de pedeapsă. Cei de la „Centru” au marcat însă din nou, prin foarte tânărul Firca, tot cu un șut la vinclu, de la marginea careului. Scorul final a fost stabilit în ultimul minut al jocului, Romeo Bănică punctând cu capul, din interiorul careului mic.

Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu – Bilia, Mera, Scutaru, Cherecheș – Ignea, Vidrăsan – Plămadă, Bozian, Bedea – Velici. În reprizele a doua și a treia au mai intrat Munteanu – Szasz, Nicolescu, Coadă, Cojocaru, Ghinescu, Lazea, Poparadu, Miholca, Bănică, Istrătescu, C. Popescu, A. Rus.
CNP Timișoara (antrenor Cristian Petcu): Pădure – Stoianovici, Țiereanu, Goța, Popa – Bănceanu, Coroiu, Trip, Kecskes – Pițigoi, Șimăndan. Au mai intrat Matenciuc – Pop, Gâdea, Vișan, Cin, Firca.

„În primul rând, vreau să-i felicit pe copii pentru replica pe care ne-au dat-o. A fost cel mai bun joc al lor dintre cele pe care le-am disputat cu ei. Lăsând la o parte rezultatul, care are importanța lui, dar nu este primordial în astfel de jocuri, consider că a fost un test foarte util. Am oferit minute mai puține celor care au jucat în ultima etapă de campionat, mai multe celor care nu au evoluat sau au intrat pe parcurs la Bacău. Din punctul de vedere al efortului fizic ne-am atins obiectivele pe care ni le-am dorit vizavi de parametri efortului. Poparadu, care vine după o accidentare, a bifat și el 30 de minute, Nu în ultimul rând, le-am dat minute și celor doi jucători recent transferați, Tiberiu Istrătescu și Călin Popescu. Sunt doi tineri de mare perspectivă și am rămas plăcut impresionat de atitudinea pe care au avut-o și de curajul cu care au intrat în joc. Chiar dacă a fost un meci de pregătire, au fost la primele minute pentru echipa noastră”, a declarat la final antrenorul Cosmin Petruescu.

Călin Popescu, cea mai recentă achiziție

În jocul de astăzi, a debutat pentru Politehnica și Călin Popescu, cea mai nouă achiziție a alb-violeților. E vorba despre un mijlocaș central, cu profil defensiv, născut la 15 noiembrie 2001. A crescut la FC Brașov, pentru care a și debutat în Liga a II-a în sezonul 2016/2017, fiind utilizat 14 minute într-un meci cu Academica Clinceni, la vârsta de 15 ani, 6 luni și 5 zile. La începutul săptămânii, Popescu și-a