A fost bucurie mare în tabăra alb-violetă imediat după fluierul final al partidei de la Cluj, care a consfinţit victoria Politehnicii cu 1-0 în faţa Universităţii. Antrenorul principal Octavian Benga a analizat „la cald” cele întâmplate pe „Arena” ardeleană şi a dedicat succesul tuturor suporterilor noştri.

„E o victorie importantă pentru echipa noastră. Mă bucur că am reuşit să câştigăm. Am pregătit foarte bine acest meci. Îl ştiam foarte bine pe domnul Falub, l-am analizat, ştiam că joacă într-un sistem cu trei fundaşi. Prevedeam că joacă ori un 3-4-3, ori un 3-4-1-2. Am fost pregătiţi pentru ambele sisteme, cred că i-am blocat foarte bine.  Chiar am fost mai periculoşi în prima repriză. Am avut câteva ocazii şi situaţii foarte mari. Repriza a doua am început-o foarte bine, le-am cerut jucătorilor să câştigăm acest meci. Le-am şi spus că după 5-10 minute o să jucăm cu doi atacanţi, ca să forţăm victoria. Era momentul, faţă de etapa trecută, la cum decurgea jocul şi cum jucau cei de la U Cluj, spre deosebire de cei de la Mioveni, care încercau să joace prin zona centrală, cei de la U încercau să scoată foarte mult mingile în lateral. Am forţat şi consider că am fost mai buni ca ei. Mă felicit încă o dată că l-am promovat pe Borbei, un portar de 17 ani, care astăzi a făcut un meci mare. Vreau să-i felicit pe toţi jucătorii pentru că au fost adevăraţi luptători. Au interpretat toate fazele foarte corect tactic şi cred că au fost peste U Cluj. Dedicăm această victorie galeriei în primul rând, suporterilor noştri şi tuturor bănăţenilor, căci POLI TIMIŞOARA ESTE CEL MAI MARE BRAND DIN BANAT!”, Octavian Benga, antrenor principal Politehnica Timişoara