Pe o vreme deloc prietenoasă, pe o ploaie care nu s-a oprit deloc, Politehnica Timișoara obține trei puncte pe Stadionul Știința după un meci cu Vasas Femina Odorhei dominat total.

Politehnica s-a instalat în jumătatea adversă încă din primele minute și, după câteva încercări, Anda Jivan deschide scorul în minutul 16, cu un șut în dreapta portarului, după o pasă a Florentinei Ancăș. Antonia Bratu a încercat să majoreze avantajul în minutul 22 după un corner bătut de Clara Roșu, dar balonul a trecut pe lângă poartă. Aceeași Roșu șutează spre poartă în minutul 29, urmată de Cristina Sucilă, însă reține portarul. După două minute, Bianca Ienovan scapă spre poartă și reușește să marcheze pentru 2-0. La ultima fază a primei reprize, Antonia Bratu reia spre poartă din șase metri și stabilește scorul la pauză, 3-0.

Fetele pregătite de Mirel Albon nu au lăsat garda jos nici în partea a doua, putând să marcheze de trei ori într-o singură fază, dar harghitencele au rezistat eroic, respingând de pe linia porții. În minutul 53, Teodora Meluță a șutat din căzătură, balonul fiind reținut de portar. În minutul 56 Clara Roșu reușește un eurogol de la 16 metri, iar după doar câteva minute face dubla din penalty, după un fault asupra Teodorei Meluță. Nikoleta Kurja stabilește scorul final de 6-0 cu un șut pe jos de la peste 25 metri, balonul alunecând printre picioarele portarului.

Cu această victorie, Politehnica Timișoara continuă în fruntea clasamentului, având 45 de puncte, șase avans față de FC Universitatea Cluj și nouă față de FC Carmen București. Urmează o pauză competițională cauzată de acțiunile loturilor naționale, iar următorul meci oficial este programat pentru data de 14 aprilie, în Cupa României, contra FC Carmen București.

Politehnica Timișoara: 30. Cosmina Roșu – 5. Teodora Meluță (15. Denisa Hațegan 62’), 28. Antonia Bratu, 88. Tristan Corneil (3. Emilin Araujo 46’), 7. Florentina Ancăș – 24. Cristina Sucilă (2. Anca Dobai 70’), 26. Roxana Mirea (10. Nikoleta Kurja 46’), 8. Clara Roșu, 14. Anda Jivan, 9. Nikolina Cakovic, 16. Bianca Ienovan (11. Larisa Grigore 70’)

Rezerve neutilizate: 1. Sara Câmpean, 23. Melisa Șodinca, 27. Genoveva Roșie

Vasas Femina Odorhei: 1. Orazbekova Aruzhan, 17. Petra Sinka, 4. Priscila Cristina De Souza Badaro, 11. Györgyi Tóth, 15. Anett Gödri, 7. Aranka Orbán (5. Noémi Szabó), 8. Mária Magdolna Hodor, 16. Laura Henrietta Sólyom (14. Cristina Petra Toásó 62’), 10. Maria Luiza Ferreira de Macedo, 13. Geanina Zănoagă, 6. Anita Horváth.

Rezerve neutilizate: 12. Erzsébet Bódi, 19. Boglárka Benczédi.