Politehnica Timişoara şi U Craiova 1948 au încheiat la egalitate pe „Ştiinţa”, scor 0-0, derby-ul rundei a XI-a din Liga 2. Formaţia oaspete a avut mai mult posesia, dar alb-violeţii au trecut pe lângă toate cele trei puncte spre finalul întâlnirii.

Meciul a început cu o uşoară dominare teritorială a oltenilor, însă fără ocazii notabile la poarta lui Hindrich. Casado a trimit primul şut spre poarta adversă în minutul 7, dar balonul s-a scurs pe lângă bara din dreapta lui R. Popa. Craiovenii au fost periculoşi prin Răducanu (min. 20), şut peste poartă, Gugu (24), şut din întoarcere dar tot peste buturi, şi Bălan (27), cu o reluare pe direcţia portarului din doar câţiva metri. Cea mai mare ocazie a Politehnicii în prima parte i-a aparţinut lui Alin Ignea. Mijlocaşul a trimis periculos din lovitură liberă, dar goalkeeperul oltenilor a respins balonul în lateral.

În repriza a doua alb-violeţii au echilibrat treptat şi disputa la mijlocul terenului. U Craiova şi-a mai trecut în cont o şansă importantă în minutul 57, când şutul lui Negru, liber în marginea careului, a fost reţinut de acelaşi Hindrich. Apoi, elevii lui Octavian Benga au avut două ocazii foarte mari de a înscrie pe finalul întâlnirii. Abia intrat pe teren, Manea (min. 75) a pătruns în careu şi a încercat să-l lobeze, fără succes, pe R. Popa, apoi, în ultimul minut al partidei, Axente a trimis în plasa laterală din interiorul careului.

S-a încheiat cu scor alb iar în urma acestui rezultat, Politehnica rămâne pe poziţia a 3-a, cu 20 de puncte obţinute în 11 jocuri. De partea cealaltă, U Craiova 1948 şi-a păstra postura de lider, cu 22 de puncte acumulate în zece dispute. Alb-violeţii vor sta în etapa următoare a Ligii 2.

Politehnica Timişoara: Hindrich ** – Sofran *, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile – Casado (66, D. Codrea), Coadă – Munteanu (72, Axente), Ignea, Ivanovici – Plazonja (72, Manea). Pe bancă: Deronja – D. Andrei **, D. Radu **, Toader **, Al. Popescu. Antrenor: Octavian Benga.

U Craiova 1948:  R. Popa ** – Paramatti (73, Campagno), Gugu, Diallo. Huyghebaert – Baeten (81, Stoenac), D. Albu *, C. Cristea (65, Anghelina) – Negru, Bălan (cpt.; 73, Ciolacu), Răducanu. Pe bancă: Taborda – Avram, Cristiu, Blidar **, Vl. Pop *. Antrenor: Dan Vasilică.